Інвестори оцінили судову систему

Європейська Бізнес Асоціація оприлюднила результати дослідження Судового індексу за підсумками 2016 року.

ЯК ПРОВОДИЛОСЯ ОПИТУВАННЯ

У рамках дослідження ЄБА провела експертне опитування серед топ-менеджерів та юристів, які працюють у членських компаніях, щодо їхнього досвіду взаємодії з адміністративними та господарськими судами впродовж минулого року. В окремому блоці також були виділені питання, що стосуються проявів корупції в Україні та стану боротьби з нею.

За даними ЄБА, інтегральний показник Судового індексу за підсумками 2016 року становить 2,43 бали (з 5 можливих). Результати Індексу базуються на даних, отриманих у процесі четвертої хвилі експертного опитування. При цьому за результатами першої хвилі (2013 рік) даний Індекс становив 2,02 бали, другої хвилі (2014 рік) – 2,21 бали, третьої хвилі – 2,24 бали.

Під час підрахунку інтегрального показника четвертої хвилі були враховані оцінки директорів компаній – членів Асоціації, отримані в рамках двох хвиль Індексу інвестиційної привабливості в першому та другому півріччях 2016 року. У цілому, участь в опитуванні для складання Судового індексу взяли 92 керівника компаній–членів ЄБА та 53 юристи.

Слід зазначити, що Судовий індекс має три складові, а саме:

1) оцінка рівня довіри до судової системи з боку керівників компаній-членів Асоціації, основних споживачів послуг з юридичного супроводу справ у судових органах;

2) оцінка ефективності (неупередженості та об’єктивності) судової системи з боку професійного середовища. До цієї категорії респондентів відносяться юристи компаній-членів Асоціації, юристи юридичних/консалтингових компаній, що надають професійні послуги та забезпечують юридичний супровід клієнтів у судах;

3) середня оцінка професійною спільнотою 9 ключових складових організації та діяльності української судової системи.

ОЦІНКА КЕРІВНИКІВ КОМПАНІЙ

Як у першому, так і в другому півріччі 2016 року, ключові інвестори відзначають відсутність або ж сповільнений хід судової реформи в Україні. Відповідно, у першому півріччі найбільший відсоток респондентів (91%) не помітили реформи судової системи та незадоволені рівнем корупції в Україні. У другій половині минулого року 74% директорів також відмітили відсутність зрушень у бік просування реформи системи правосуддя в Україні.

Попри це, дослідження виявило, що показник довіри директорів до судової системи збільшився і за підсумками 2016 року склав 1,82 бали з 5 можливих (для порівняння, у 2015 році цей показник дорівнював 1,64 бали).

ОЦІНКА ЮРИСТІВ

Юристи, які працюють у членських компаніях Асоціації, вже традиційно оцінили ситуацію більш позитивно.

Так, за оцінками цієї групи експертів, неупередженість та об’єктивність судової влади у 2016 році становила 2,56 бали з 5 можливих (у 2015 році – 2,3 бали). Таким чином, у цій сфері було зафіксоване незначне зростання.

ДЕВ’ЯТЬ КЛЮЧОВИХ КРИТЕРІЇВ

Ключовими критеріями Судового індексу є:

– прозорість судового процесу;

– кваліфікація суддів;

– відповідність строків прийняття судових рішень законодавчим термінам;

– якість судових рішень;

– справедливість судових рішень;

– доступність судових рішень;

– передбачуваність результатів судового процесу;

– незалежність судової системи від органів державної влади;

– фактична доступність судового захисту.

Середній показник за цими критеріями у 2016 році склав 2,9 бали, що ненабагато, але все ж таки перевищило рівень 2015 року (2,78 бали).

ЩО ЗАВАЖАЄ СУДОВІЙ СИСТЕМІ

Основними чинниками, що заважають судовій системі, на думку респондентів, які взяли участь в опитуванні, є такі:

– корупція та хабарництво в рамках судового процесу;

– неефективність та тривалість виконання ухвалених судом рішень;

– занадто висока завантаженість судів, що призводить до зниження якості рішень, які приймаються суддями;

– незрозумілі процедури судового процесу;

– низький рівень правової обізнаності суспільства та відсутність належних дій з боку держави у цьому напрямку;

– неоднозначність законодавства, з яким має справу суд.

БЛОК «КОРУПЦІЯ»

У ході останнього опитування Асоціація вирішила також поцікавитися думкою бізнес-спільноти щодо ситуації з корупцією в Україні.

Серед основних проявів корупції експерти вказують, зокрема, такі:

– хабарі для прийняття позитивного рішення;

– затягування ухвалення рішень в інтересах суддів (вимагання);

– необґрунтоване прийняття рішень в інтересах органів державної влади;

– прийняття рішень за домовленістю;

– тісні зв’язки між представниками суду, які впливають на їхню неупередженість;

– знаходження суддями «аргументів» для протилежної сторони.

Крім того, деякі респонденти відмічають, що податкові органи в ході перевірки відразу натякають на необхідність платити хабарі. Несплата хабаря призводить до аудиторського звіту, що суперечить закону та здоровому глузду. Оскарження є складними, оскільки судді не вникають у суть справи й часто стають на бік Податкової служби.

При цьому експерти поділилися своїм баченням інструментарію подолання існуючої проблематики. Серед потенційно дієвих механізмів вони назвали: запровадження процедури обрання суддів громадянами; автоматизацію всіх процесів та усунення людського фактору; створення абсолютно нового корпусу суддів; запровадження контролю витрат усіх суддів; висвітлення в ЗМІ успішних кейсів по боротьбі з корупцією тощо.

Більш детально – у Презентації ЄБА

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: