НБУ створить Регуляторну пісочницю

Сьогодні до Системи BankID НБУ підключені 34 українські банки (зокрема, всі системно важливі), які обслуговують 99% клієнтів усієї банківської системи. Отже, для отримання дистанційних цифрових послуг систему може використовувати фактично кожен громадянин. 

Про це у ході XXI Payments & XIV Security EMA Conference розповіла Заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Ольга ВАСИЛЄВА, повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Вона зазначила, що близько 30 млн. клієнтів банків активно використовують свої платіжні картки. Картка сьогодні використовується не тільки для зняття готівки або здійснення платежів, але й стає фактично засобом ідентифікації клієнта.

Загалом до Системи BankID НБУ приєдналися вже 92 учасники. Крім банків-ідентифікаторів, підключені 58 комерційних та некомерційних надавачів послуг. Через Систему BankID НБУ відбувається реєстрація в додатку «Дія» і надається широкий спектр послуг на порталі id.gov.ua Мінцифри. Також до Системи BankID НБУ для надання власних послуг активно підключаються банки і небанківські фінансові установи (4 банків та близько 40 небанків). Серед фінансових компаній переважають мікрофінансові установи, але також підключаються і страхові компанії, пенсійні фонди, компанії, що працюють з цінними паперами тощо. Загалом у стадії підготовки до підключення та/або інтеграції наразі знаходяться близько 80 установ.

Використання Системи BankID НБУ фактично дає подвійний ефект. Все починається з попиту на послугу. Підключаючись до системи, банки можуть суттєво розширити спектр надання послуг для власного клієнта, що буде сприяти підвищенню його лояльності. Клієнти, зі свого боку, можуть зручно отримувати дистанційні послуги. Це дуже важливо під час карантину. Банки-ідентифікатори мають можливість отримати додатковий дохід за передавання даних клієнта, оскільки чим більше надавачів послуг підключено до системи, тим частіше клієнти користуються нею. За десять місяців банки-ідентифікатори, які працюють у системі, отримали 46 млн. грн. доходу.

З іншого боку, абоненти – надавачі послуг можуть суттєво зменшити свої витрати на ідентифікацію клієнтів і розширити клієнтську базу, залучаючи користувачів дистанційно.

Важливо нагадати, що передача даних в Системі BankID НБУ відбувається виключно за ініціативою та за згодою користувача.

Як зазначив представник НБУ Сергій ШАЦЬКИЙ, Національний банку планує створити Регуляторну пісочницю – платформу інноваційних фінансових рішень. Зокрема, НБУ уважно вивчає міжнародний досвід створення Регуляторних пісочниць. З цією метою він приєднався до Глобальної мережі фінансових інновацій (GFIN). Обмін досвідом та залучення глобальної експертизи дасть можливість Національному банку побудувати платформу, що справді відповідає сучасним та передовим практикам інноваційних регуляторів фінансового сектору у світі.

На сьогодні Нацбанк планує запустити Регуляторну пісочницю у тестовому режимі до початку 2022 року, а повноцінний старт здійснити у другому півріччі 2022 року.

Сьогодні вже створений концепт платформи та йде активна робота з внесення змін у законодавство, аби вона мала право працювати. Норми про створення на базі НБУ пісочниці включені до законопроекту «Про платіжні послуги» (реєстраційний №4364). Також відповідні зміни внесені до законопроекту «Про фінансові послуги та фінансові компанії» (реєстраційний №5065), які створюють можливість фінкомпаніям, банкам, компаніям небанківського сектору та навіть фізичним особам – підприємцям подавати свої заявки до Регуляторної пісочниці НБУ.

Національний банк провів опитування потенційних учасників Регуляторної пісочниці та отримав розуміння готовності ринку до її запровадження та подання заявок, очікування учасників ринку щодо переваг участі у Регуляторній пісочниці та бачення основних перешкод інноваційного розвитку фінансового ринку.

Зокрема, учасники фінансового ринку очікують, що Регуляторна пісочниця НБУ дасть можливість перевірити та протестувати у безпечному режимі на обмеженій кількості клієнтів бізнес-моделі нових інноваційних продуктів, що сприятиме підвищенню взаємодії із регулятором зокрема та інвестиційної привабливості українського фінансового ринку, загалом.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: