Законодавство ринку віртуальних активів має запобігати ймовірним ризикам

Національний банк підтримує необхідність створення умов для розвитку ринку віртуальних активів у конструктивному середовищі, що втім, зможе гарантувати мінімізацію усіх ризиків, що притаманні цьому ринку. 

Про це розповів Заступник Голови НБУ Олексій ШАБАН під час онлайн-дискусії, організованої Stellar Development Foundation, Асоціацією українських банків та Міністерством цифрової трансформації, повідомляється на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.

Олексій Шабан також додав, що законодавче регулювання ринку віртуальних активів має захищати від ймовірних ризиків державу, бізнес та кожного українця.

Віртуальні активи складні за своєю сутністю, вони існують і в електронній формі, і можуть знаходитись у цивільному обігу. Віртуальні активи можуть бути забезпеченими і незабезпеченими. Різні віртуальні активи можуть мати одразу ознаки і матеріальних, і нематеріальних активів. Їхня ціна часто коливається і залежить лише від довіри інвесторів до віртуальних активів.

Це створює ризики поширення маніпуляцій, шахрайства та навіть створення фінансових пірамід, адже громадяни та бізнес, які інвестують кошти у віртуальні активи, часто не дуже досвідчені і іноді потерпають від браку знань про цю сутність. У разі негативного досвіду у них зникає довіра до фінансового ринку загалом.

Крім того, на фінансовому ринку мало спеціалістів, здатних ефективно оцінити ризики і вартість таких віртуальних активів, та передбачити, які регуляції будуть «єдиними вірними» для цього ринку. Тому центральний банк виступає за обережні та помірковані кроки у напрямі розвитку ринку віртуальних активів в нашій країні. Потрібно насамперед створити регуляції для безпечного розвитку цього ринку.

Національний банк вбачає такі три головні площини загроз, над мінімізацією яких планує працювати у межах законодавчого регулювання ринку віртуальних активів.

1. Можливий негативний вплив на монетарну політику.

Потрібно встановити чітке та однозначне обмеження на обмін віртуальних активів на інше майно, а також роботи та послуги. Інакше створюється ризик виникнення паралельного грошового обігу, на який не впливає Національний банк, що може стати загрозою для монетарного суверенітету. Адже держава може втратити монополію на створення грошей, а НБУ не зможе виконувати свою основну функцію – забезпечення стабільності грошової одиниці України.

Також є ризики перетікання частини банківських депозитів у віртуальні активи, що створює загрози фінансовій стабільності банківської системи, та фінансової системи країни в цілому.

2. Ризики нагляду та регулювання.

Потрібно, щоб операції із віртуальними активами не могли використовуватися для оминання валютного регулювання, у разі виникнення загроз для курсової стабільності гривні. Законом «Про валюту і валютні операції» передбачена можливість НБУ у випадку настання кризових явищ в економіці вводити спеціальні обмежувальні заходи захисту, покликані забезпечити контрольованість валютного ринку та мінімізацію негативних факторів для курсової стабільності.

Аналогічні норми мають бути передбачені і в законодавстві, що контролюватиме обіг віртуальних активів, забезпечених валютними цінностями. Інакше у таких особливих кризових умовах можливі ризики для курсової стабільності гривні у разі неконтрольованого перетікання капіталів за кордон.

3. Ризики для фінансової стабільності

Важливий момент – надати НБУ повноваження, які гарантують мінімізацію ризику використання віртуальних активів для обходу існуючого державного регулювання як сьогодні, так і у випадку кризових явищ в економіці. Справа у тому, що сучасні технології дозволяють криптобіржам надавати кредитні та депозитні послуги. Це фактично може перетворити їх на криптобанки, що знаходяться поза межами регуляцій Національного банку. Тому центробанк планує отримати чіткі повноваження з погодження правил діяльності криптобірж і криптообмінників.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: