Які зміни принесе ухвалення проекту закону «Про платіжні послуги»

Про це йшлося на Міжнародному форумі «PAYINN FEST. Все про платежі», йдеться на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.

Зокрема, Заступник Голови НБУ Олексій ШАБАН зазначив: «Ми впевнені, що ухвалення цього законопроекту дозволить якісно переформатувати платіжний ринок: з’являться нові учасники, перебудуються взаємовідносини між ними, запрацює відкритий банкінг тощо. Зросте конкуренція, а разом з нею – і якість послуг. Водночас, що дуже важливо, захист прав користувачів платіжних послуг має бути на найвищому рівні. Адже Національний банк завжди враховує, що будь-яке рішення регулятора повинно бути соціально відповідальним, та аналізує, який вплив воно матиме на інтереси українців».

Він також озвучив ключові зміни, які принесе ухвалення законопроекту №4364.

НОВІ УЧАСНИКИ ТА ФІНПОСЛУГИ

Насамперед, нове законодавство розширить коло учасників платіжного ринку та дасть можливість розвиватися небанкам та фінтех-компаніям. Крім банків, надавати платіжні послуги зможуть: платіжні установи, поштові оператори, установи електронних грошей та інші. До того ж вони матимуть право працювати без участі у платіжній системі та зможуть самі емітувати платіжні картки.

З’явиться дев’ять платіжних послуг, з них сім – фінансових, дві – нефінансові (послуга з ініціювання платежу та послуга із надання відомостей з рахунків). Тож, будь-який невеликий учасник ринку може просто обрати одну послугу та зробити цей сервіс бездоганним.

НОВІ РАХУНКИ

Сьогодні можливість відкривати та вести рахунки клієнтів мають лише банки. Після ухвалення нового закону небанки зможуть відкривати платіжні рахунки для послуги із зарахування коштів, виконання платіжних операцій, видачі готівкових коштів. Для зниження ризиків на платіжних рахунках не можна буде накопичувати кошти, нараховувати відсотки на залишок, і вони не гарантуватимуться ФГВФО. Крім того, банки отримають право відкривати новий вид рахунку – розрахункові рахунки. Це буде рахунок небанківської установи у банку.

OPEN BANKING

Законопроект №4364 створить умови для запровадження в Україні концепції відкритого банкінгу (Open banking). Олексій Шабан наголосив, що впровадження відкритого банкінгу відбудеться у діалозі з учасниками ринку та з урахуванням їхніх інтересів. Найбільший фокус – на безпеці даних. Будуть прописані вимоги та норми, які дозволять усім учасникам фінансового ринку безпечно працювати в умовах відритого банкінгу.

Національний банк вірить, що учасники платіжного ринку зможуть домовитися про єдині стандарти відкриття API, адже досвід НБУ із розвитку Системи BankID НБУ доводить, що учасники ринку можуть плідно співпрацювати. Активний попит на дистанційні сервіси дає поштовх для розвитку і приєднання дедалі більшої кількості учасників до системи. Сьогодні до Системи BankID НБУ підключені вже 35 банків-ідентифікаторів та 60 надавачів послуг.

Е-ГРИВНЯ

Вивчення можливості випуску центробанками власних цифрових валют знаходиться у фокусі уваги регуляторів усього світу. НБУ також продовжує працювати над концепцією створення е-гривні. Сьогодні вивчаються можливі сфери використання, потенційний попит на е-гривню та споживчі мотивації у розрізі шести варіантів її використання.

Уже проведене опитування понад 100 експертів із різнопрофільним досвідом. На сьогодні Нацбанк бачить, зокрема базуючись на результатах опитування, найбільший потенціал у е-гривні для роздрібних платежів із можливістю функції «програмованих» грошей та/або здійснення операцій з обміну віртуальних активів. Питання ще відкрите, проте вже зараз у законопроекті №4364 є визначення «цифрової валюти Національного банку України» та передбачено право НБУ на її випуск. За оптимістичними оцінками регулятора, е-гривня може з’явитися вже за два роки.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: