НБУ перегляне механізми захисту споживачів фінпослуг

Нацбанк пропонує вдосконалити порядок застосування заходів впливу до небанківських фінустанов за порушення вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів фінансових послуг, інформує прес-служба регулятора.

Для цього НБУ оприлюднив для громадського обговорення проект змін до Положення про застосування заходів впливу до учасників ринку небанківських фінансових послуг. Нововведення стосуватимуться також і порушень вимог до взаємодії зі споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості (вимог до етичної поведінки).

Зміни поширюватимуться на небанківські фінустанови, включаючи ті, що набудуть статусу колекторських компаній. Водночас для колекторських компаній без статусу фінансової установи Нацбанк планує розробити окремий нормативно-правовий акт щодо заходів впливу.

Потреба в змінах виникла через ухвалення Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості». Він передбачив нові заходи впливу до небанківських фінустанов, які кредитують чи займаються стягненням боргів, а також до колекторських компаній за порушення вимог до етичної поведінки під час врегулювання заборгованості.

Національний банк за вищезазначені порушення планує застосовувати такі заходи впливу:

– письмове застереження з вимогою усунути порушення та/або вжити заходів для їхнього недопущення в майбутньому;

– штраф для кредитодавця, нового кредитора або небанківської фінустанови ‒ колекторської компанії;

– тимчасова заборона фінустанові ‒ колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості;

– виключення відомостей про фінустанову ‒ колекторську компанію з реєстру колекторських компаній;

– тимчасове зупинення або відкликання (анулювання) ліцензії кредитодавця ‒ небанківської фінустанови, нового кредитора ‒ небанківської фінустанови.

Застосовуючи заходи впливу, Національний банк керуватиметься принципом співмірності та враховуватиме характер і обставини порушення, причини виникнення, вжиті заходи для запобігання та усунення, а також наслідки порушення.

Ще одна пропозиція проекту змін – колегіальне прийняття рішень про штрафи до небанківських установ за порушення законодавства у сфері захисту прав споживачів (а саме штрафи, встановлені Законом «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»). Рішення щодо цих штрафів ухвалюватиме Правління НБУ, а у випадку делегування повноважень ‒ Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.

Більш детально – у проекті Постанови Правління НБУ «Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: