Обсяги кредитування небанківськими фінустановами зростають

Національний банк провів зустріч з фінансовими компаніями, ломбардами та лізингодавцями, повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Учасники обговорили результати безвиїзного нагляду за І квартал 2021 року, поточний стан ринку, дотримання компаніями вимог законодавства та застосовані нещодавно заходи впливу.

У цілому на фінансовому ринку сьогодні є близько 1400 фінансових компаній, ломбардів та лізингодавців. Дві третини усіх гравців фактично не працюють, залишаючись неактивними. Найбільша частка «сплячих» установ серед фінкомпаній-гарантів та фінкомпаній-лізингодавців. Частка активних компаній становить лише 6% та 2% відповідно.

7% фінкомпаній, ломбардів та лізингодавців (104 з 1 400) не подали Національному банку звітність за І квартал 2021 року. Це базовий обов’язок установ, які надають фінансові послуги, адже завдяки звітності регулятор має можливість оцінити фінансовий стан компанії.

Ще 5% компаній подали звітність з порушеннями – не у повному обсязі або з некоректною інформацією. Водночас кількість таких установ суттєво зменшилася. Ще у ІІІ кварталі 2020 року 15% компаній допустили порушення у звітності.

Низка фінкомпаній та ломбардів потребують докапіталізації. А саме 25 установ – 19 фінкомпаній та 6 ломбардів – не дотримувалися нормативу власного капіталу за підсумками І кварталу 2021 року. Йдеться про докапіталізацію на суму 118 млн. грн.

Обсяги кредитування небанківськими фінустановами зростають. Фінансові компанії у І кварталі уклали майже 4 млн. кредитних договорів та загальну суму близько 27 млрд. грн. Це на 17% більше ніж роком раніше. Ломбарди ж прокредитували на суму 4,2 млрд. грн. Це «плюс» 5% до показників І кварталу 2020 року.

Національний банк у червні уперше застосував заходи впливу до фінансових компаній, ломбардів та лізингодавців, зокрема тимчасово зупинив ліцензії 36 учасникам ринку за неподання звітності за І квартал. Захід впливу застосований до 19 фінкомпаній, 13 ломбардів та 4 лізингодавців.

Усі установи повинні усунути порушення до 30 червня 2021 року, а також подати звіт про їх усунення та документи, що це підтверджують. Водночас зазначені учасники ринку втратили право укладати нові договори про надання фінпослуг та договори, які збільшують зобов’язання цих компаній.

Проте, попри захід впливу, установи зобов’язані продовжувати виконувати свої зобов’язання за вже укладеними договорами про надання фінпослуг.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: