НБУ оновить операційний дизайн монетарної політики

Відповідно до Основних засад грошово-кредитної політики на 2021 рік Національний банк починає поступово згортати екстрені заходи з підтримки банків, запроваджені у відповідь на кризу. Йдеться, зокрема, про довгострокове рефінансування та процентні свопи, інформує прес-служба регулятора.

Як і передбачалося, ці механізми надали додаткову підтримку банківській системі та кредитуванню під час найтяжчого періоду кризи та на початковому етапі економічного відновлення. Проте вони втрачають актуальність в умовах повернення економіки до стійкого зростання та стабілізації функціонування фінансових ринків.

За оцінками НБУ, банківська система України перебуває у високоліквідному стані та може вже повертатися до засад, що діяли до кризи. Водночас, з метою мінімізації ризиків для фінансової системи та економіки, а також для ретельнішого аналізу функціонування банків у попередніх та нинішніх умовах, процес згортання антикризових заходів буде поступовим.

Так, з 1 липня 2021 року граничні строки кредитів довгострокового рефінансування скоротяться з 5 до 3 років. Також будуть обмежені обсяги аукціонів: із липня – до 5 млрд. грн., із серпня – до 4 млрд. грн., із вересня – до 3 млрд. грн. Водночас періодичність аукціонів своп процентної ставки з 1 липня зменшиться з двох до одного разу на місяць, а гранична строковість – із 5 до 3 років.

Крім того, Національний банк змінить операційний дизайн монетарної політики. Так, із 1 липня строковість депозитних сертифікатів повернеться до докризового показника – із 7 до 14 днів. Це надасть стимули для розвитку міжбанківського кредитного ринку.

За відсутності суттєвих шоків на фінансових ринках застосування довгострокового рефінансування та процентного свопу буде припинено з 1 жовтня 2021 року. Додатково у вересні розглядатиметься доцільність зниження строковості за регулярними кредитами рефінансування.

Водночас Національний банк надалі уважно спостерігатиме за перебігом подій та економічною ситуацією й за необхідності відновить використання антикризових заходів підтримки банків.

«Банківська система пройшла кризу на відмінно. Неконвенційні заходи виконали свою роль у період кризи, водночас за нинішніх економічних умов нагальної потреби в їх подальшому використанні вже немає. Наразі виважене і вчасне згортання антикризових інструментів не матиме негативного впливу на банки й економіку. Натомість це сприятиме підвищенню спроможності Національного банку впливати на інфляційні процеси», – зазначив Голова НБУ Кирило ШЕВЧЕНКО.

«Наші антикризові інструменти дали змогу банкам не тільки впевнено пройти кризу, але й інвестувати в довгострокові проекти у складні часи. Проте їх постійне використання Національним банком знижує мотивацію банків до роботи з вкладниками та негативно впливає на ринкові механізми. Ми прагнемо до подальшого розвитку міжбанківського кредитування та свопів», – підкреслив Заступник Голови НБУ Юрій ГЕЛЕТІЙ.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: