ТОП-менеджери оцінили поточний інвестклімат

Більше половини директорів все ще вважають інвестклімат в Україні несприятливим. Втім, інтегральний показник Індексу інвестиційної привабливості у першій половині 2021 року дещо зріс у порівнянні з минулим періодом та склав 2,84 бали з 5 можливих. При цьому у попередньому періоді показник Індексу дорівнював 2,4 балів. Такими є висновки нової хвилі експертного дослідження, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з юридичною фірмою Василь Кicіль і Партнери, йдеться у повідомленні ЄБА.

Генеральні директори членських компаній Асоціації з обережністю покращують свої оцінки бізнес-клімату. Відсоток СЕО, які вважають поточний інвестиційний клімат несприятливим, залишається суттєвим – 58%. Однак цей показник значно зменшився у порівнянні з кінцем 2020 року, тоді він складав 78%. Ще 29% респондентів вважають поточний інвестиційний клімат нейтральним, а інші 13% оцінюють інвестклімат України як сприятливий. І цей показник вдвічі збільшився у порівнянні з другою половиною 2020 року.

Покращилася також і оцінка піврічної динаміки бізнес-клімату. Лише 15% респондентів вважають, що інвестклімат погіршився за останні шість місяців (раніше таких було 66%). Водночас 53% переконані, що умови ведення бізнесу не зазнали змін, і ще 32% помітили покращення бізнес-клімату.

Прогнози розвитку інвестклімату у наступні півроку також стали більш оптимістичними. Більшість респондентів, зокрема 58% вважають, що інвестклімат залишиться незмінним у другому півріччі 2021 року. Ще 25%, тобто кожен четвертий бізнесмен, очікують покращення інвестклімату у найближчі півроку. У попередньому періоді лише 1 з 10 респондентів вважав, що умови покращаться. Так само меншим став і відсоток песимістів – лише 17% очікують подальшого погіршення ситуації.

Практично кожен п’ятий СЕО, а саме 19% усіх опитаних вважають, що новим компаніям буде вигідно інвестувати в Україну протягом найближчих шести місяців. Інші 35% респондентів з цим не погоджуються, а 46% – вагаються.

Головними проблемами для бізнесу СЕО традиційно вважають слабку судову систему (90%), високий рівень корупції (80%), а також тіньову економіку (65%). Серед інших перепон розвитку інвестклімату директори називають непередбачувані умови ведення бізнесу, гальмування необхідних для співпраці з МВФ реформ, високу кадрову ротацію в Уряді, нестабільність у відносинах України з закордонними партнерами, податковий тиск.

Серед позитиву бізнес-лідери виділяють стабілізацію ситуації з карантином, стабільний валютний курс, низьку облікову ставку, діджиталізацію державних послуг, запуск ринку землі та початок зміни суспільного договору з олігархами, державну підтримку значних інвестиційних проектів.

На думку топ-менеджерів, поліпшення інвестиційного клімату можна досягти за рахунок впровадження реальної судової реформи, боротьби з корупцією та контрабандою, стабільного законодавства, передбачуваних та прозорих умов для роботи бізнесу та постійного результативного діалогу з бізнесом.

«Результати нашого опитування демонструють, що інтегральний показник Індексу підвищився в основному за рахунок оцінок очікування розвитку бізнес-клімату у найближчі півроку. Натомість оцінки поточного стану є гіршими, тож це є своєрідним авансом від бізнесу, який розраховує на посилення позитивних змін до кінця 2021 року. Реформи, на які очікує бізнес, залишаються незмінними та кочують із року в рік. Ми дуже сподіваємось на увагу влади до цих стратегічних питань та виконання обіцянок», – зазначила Виконавчий директор ЄБА Анна ДЕРЕВ’ЯНКО.

«Респонденти називають слабкість судової системи одним із основних чинників, які погіршують інвестклімат в Україні. Для цього є кілька передумов: по-перше, відсутня чітка комунікація візії судової реформи; по-друге, з часу Революції Гідності судова система перебуває у центрі уваги і піддається нещадній критиці як представниками влади, так і громадянським суспільством та бізнесом. Але якщо ми поглянемо на питання судової системи ретроспективно, то побачимо, що за останні 10-15 років зроблено величезний крок вперед з точки зору людей, законодавства, створення судових інституцій. Стан судової системи відображає зріз суспільства – за останні півтора десятиліття ми стали менш толерантними до корупції. Я впевнений, що надалі потрібно робити ставку на збільшення правової культури і свідомості громадян – це приведе до зменшення попиту на незаконні практики та до зростання запиту на справедливість», – вважає Керуючий партнер юридичної фірми Василь Кicіль і Партнери Андрій СТЕЛЬМАЩУК.

Слід нагадати, що Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. За всю історію вимірювання Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони – вище 4 балів.

У цій хвилі опитування взяв участь 91 керівник найбільших міжнародних та українських компаній. Для розрахунку індексу ЄБА використовує шкалу Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 – це вкрай негативно, 5 – вкрай позитивно, 3 – нейтрально.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: