Політика НБУ в монетарній та валютній сферах сприяє стійкій дедоларизації

Представники НБУ взяли участь в Українському Фінансовому Форумі 2021, зазначається на офіційній сторінці регулятора у Facebook. 

На заході Заступник Голови НБУ Сергій НІКОЛАЙЧУК окреслив перспективи української економіки у наближенні (так званий catch-up) до рівня розвинених країн.

На його думку, шанси України на успіх у цьому процесі наступного десятиліття набагато більші ніж у попередні періоди. Цьому сприяють зокрема й такі фактори.

Макрофінансова стабільність. Спроможність НБУ скеровувати інфляційні процеси значно посилилася, як наслідок – волатильність інфляції суттєво зменшилася, якщо порівняти з докризовим періодом. Навіть при поточних цифрах інфляції понад 10% інфляційні очікування в Україні залишаються досить заякореними на рівні близьких до історичних мінімумів. Монетарна політика і надалі має бути націлена на утримання інфляційних очікувань під контролем.

Політика НБУ в монетарній та валютній сферах сприяє стійкій дедоларизації за депозитами і кредитами, що підвищує стійкість української економіки. Також зберігаються курсові переваги: рівень цін в Україні набагато нижчий, ніж у наших торгових партнерів, що створює додаткові конкурентні переваги для української економіки.

З 2015 року продовжується тенденція до зростання золотовалютних резервів, завдяки отриманню $2,7 млрд. від розміщення СПЗ МВФ резерви на початок вересня перевищують $30 млрд. навіть після сплати за євробондами – це адекватний рівень за критерієм МВФ.

Також важливим елементом макрофінансової стабільності є виважена фіскальна політика Мінфіну. Водночас поточний рівень фіскального навантаження є досить помірним і не є гальмівним елементом для економічного зростання.

Натомість гальмом для повноцінного catch-up, на думку Сергія Ніколайчука, є проблеми зі структурними реформами та інституціями. Критичні умови для прискорення потенційного зростання – судова реформа, захист прав власності, верховенство права. Шанси на їхню реалізацію сьогодні непогані через додаткові потужні каталізатори – тиск з боку громадянського суспільства та підтримку міжнародних партнерів на тлі зовнішньої загрози.

Зі свого боку Заступник Голови НБУ Юрій ГЕЛЕТІЙ зауважив: «Ми готові до обговорення з ринком лібералізаційних заходів, що стосуються корпоративних облігацій. Безумовно, у фокусі буде питання якості емітента, його платоспроможності. Підхід до лібералізації буде поступовим, щоб не допустити дисбалансів».

Щодо ринку ОВДП він наголосив, що зараз спостерігається зростання обсягів вторинного ринку ОВДП на 50%, якщо порівняти із 2019 роком.

«Безумовно, якщо порівняти із розвинутими ринками, то у нас ще десятикратний потенціал росту. Я вважаю, що важливо проводити роботу з первинними дилерами, які повинні бути активнішими на вторинному ринку. У нас є низка пропозицій, які ми готові обговорювати з Міністерством фінансів. Це і вдосконалення інтегральної оцінки діяльності, підвищення зобов’язань до вторинного ринку. Цей діалог з Мінфіном ми проводимо в комплексі з питанням щодо можливості відкриття доступу банкам до ринку ОВДП. Ми скоро запропонуємо власне бачення з цього питання», – прокоментував Юрій Гелетій.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: