Уряд зайнявся корпоративним управлінням

Кабінет Міністрів прийняв ряд рішень щодо захисту прав акціонерів, а також щодо створення незалежних наглядових рад у державних компаніях.

За інформацією прес-служби Мінекономрозвитку, КМУ схвалив проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо поліпшення інвестиційного клімату). Він, зокрема, передбачає комплекс норм щодо захисту прав акціонерів, забезпечення виконання контрактів, альтернативного вирішення спорів, реєстрації бізнесу та інших.

З метою підвищення рівня захисту міноритарних акціонерів документом передбачено:

– надання можливості витребування категорії доказів у господарському процесі;

– встановлення стандарту «більшої вірогідності» під час доказування в господарському процесі;

– встановлення відповідальності за зловживання мажоритарним акціонером своїми правами та завдання ним шкоди товариству та міноритарному акціонеру.

Також Кабмін затвердив порядки створення та функціонування незалежних наглядових рад у державних компаніях, які розробило Мінекономрозвитку.

Вони дозволяють створити незалежні наглядові ради, які будуть формувати стратегію розвитку державних компаній, призначати менеджмент, оцінювати його роботу та обирати незалежного аудитора для проведення перевірки. Таким чином, можливість політичного втручання в роботу держпідприємств майже нівелюється, а корупційні ризики – значно знижуються.

«Порядки формування незалежних наглядових рад допоможуть зробити управління державними підприємствами прозорішим та набагато ефективнішим. Державні компанії – це бізнес, а не політика, тому ми повинні мінімізувати політичний тиск на них. Наглядові ради саме і покликані це зробити. Перші наглядові ради плануємо сформувати в «Укрпошті», «Укргідроенерго», «Укренерго», аеропорту «Бориспіль», «Укрзалізниці»», – зазначив перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Слід зазначити, що формування незалежних наглядових рад в найбільших державних компаніях є обов’язковим, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо управління об’єктами державної та комунальної власності), який був ухвалений Верховною Радою в червні 2016 року.

Незалежні наглядові ради мають бути створені в державних унітарних підприємствах та господарських товариствах, в статутних капіталах яких 50%+ акцій (часток) належать державі, а також активи яких за останній рік перевищували 2 млрд. грн., а чистий дохід – 1,5 млрд. грн. Усього під ці критерії підпадає 41 держкомпанія, включаючи НАК «Нафтогаз України». В інших унітарних компаніях та господарських товариствах необхідність існування незалежної наглядової ради залишається на розсуд органів управління.

На підприємствах, де вже була сформована незалежна наглядова рада з більшістю незалежних членів (як передбачається вказаним Законом), переобирати наглядову раду не потрібно.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: