Новини валютного регулювання

На цьому тижні питаннями валютного регулювання переймалися як у Парламенті, так і в Національному банку.

ЗАКОНОПРОЕКТ «ПРО ВАЛЮТУ»

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності була заслухана доповідь Першого заступника Голови НБУ Якова СМОЛІЯ, присвячена Концепції нового валютного регулювання.

За інформацією, розміщеною на офіційній сторінці НБУ у Facebook, пан Смолій розповів, що Національний банк разом з європейськими експертами розробляє проект закону «Про валюту» – єдиного рамкового закону, який визначатиме основні принципи валютного регулювання в країні.

«В його основі лежать принцип вільного руху капіталу (дозволено все, що не заборонено), повна гармонізація із законодавством ЄС та відповідність із зобов’язаннями України в рамках Угоди про Асоціацію з ЄС, чіткі повноваження органів валютного нагляду та зобов’язання щодо обміну інформацією», – окреслив ключові принципи законопроекту перший заступник Голови НБУ.

Тим часом, за словами Якова Смолія, після завершення перегляду програми співпраці з Міжнародним валютним фондом Національний банк планує продовжити послаблення тимчасових валютних обмежень – зменшити вимогу до обов’язкового продажу надходжень в Україну в іноземній валюті з 65% до 50% та підвищити обмеження на продаж готівкової іноземної валюти населенню з 12 тис. грн. до 150 тис. грн. (суми, понад яку операції підлягають перевірці фінансовим моніторингом). За оцінками НБУ, ці кроки не матимуть дестабілізуючого впливу на ситуацію на міжбанківському та готівковому сегментах валютного ринку.

Пан Смолій також додав, що регулятор планує запровадити для операцій фізичних осіб з інвестування або перерахування на рахунок за кордоном в межах встановлених об’ємів (наразі обговорюється ліміт в 50 тис. євро на одну особу на рік) спрощену процедуру автоматичного ліцензування, що використовуватиме IT-рішення та дозволить отримувати ліцензію одночасно з проведенням платежу.

НОВА ВАЛЮТНА ПОЛІТИКА

Як повідомляє прес-служба Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності, після обговорення зазначених питань було прийнято рішення створити робочу групу за участі членів Комітету та представників Національного банку для кінцевого доопрацювання законопроекту «Про валюту» та його реєстрації в парламенті.

«Наша валютна політика має стати основою для розвитку технологічного виробництва та експансії українських виробників на світові ринки. Коли валютна політика стане дієвим інструментом промислової та торговельної політики, Україна отримає бажаний розвиток», – заявив Голова Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергій РИБАЛКА.

За його словами, саме залежність від світових цін на сировину та слабкість внутрішнього виробника є причиною кризи в Україні. Керівник фінансового комітету вважає, якщо кардинально не змінити політику, далі буде тільки гірше.

Сергій Рибалка також підкреслив, що основою успіху економік Німеччини, Японії та Китаю, розвитку їх власного виробництва та захоплення світових ринків стала ефективна валютна політика.

Голова фінансового комітету вважає, що кожну пропозицію щодо валютного регулювання в Україні необхідно розглядати з огляду на ці головні завдання. «Має надаватися максимальна допомога експортерам продукції та послуг із високою доданою вартістю та обмеження для експортерів сировини. Українському виробнику має бути більш вигідно повертати валютну виручку та тримати гроші в Україні і створювати виробництва тут, аніж виводити їх за кордон. Зовнішньому інвестору також треба створити такі умови, щоб йому було більш вигідно реінвестувати власні прибутки у виробництво саме на території України, аніж виводити валютну виручку за межі нашої держави», – додав Сергій Рибалка.

СПРОЩЕННЯ ОПЕРАЦІЙ

Також слід зазначити, що Національний банк спростив купівлю іноземної валюти за деякими операціями, попит на валюту для проведення яких не матиме дестабілізуючого впливу на ситуацію на валютному ринку, повідомляє прес-служба НБУ.

По-перше, Нацбанк дозволив здійснювати купівлю іноземної валюти суб’єктам господарювання за рахунок кредитних коштів у гривні, що залучені під державні гарантії з метою виконання програм, пов’язаних із підвищенням обороноздатності та безпеки держави.

По-друге, регулятор запровадив спрощений порядок купівлі іноземної валюти для повернення за кордон іноземному інвестору відсотків, нарахованих на залишок коштів на інвестиційному рахунку.

Відповідні зміни передбачені постановою Правління Національного банку України від 14 березня 2017 року №22 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Вони набули чинності з 16 березня 2017 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: