Лізинг в Україні – 2016

Асоціація «Українське об’єднання лізингодавців»  підбила підсумки лізингової діяльності у минулому році. Вони були презентовані на прес-конференції на тему «Лізинг України – підсумки року та прогнози розвитку.  Перспективи ринку автопрокату, статистика».

У заході взяли участь  провідні  галузеві експерти  та представники  Нацкомфінпослуг. Спікери  розказали про результати роботи ринку лізингу в 2016 році, оцінили ризики й можливості, зробили прогнози на поточний рік та середньострокову перспективу.

Учасники заходу поінформували бізнес-спільноту  про перешкоди, які існують  на шляху розвитку ринку, та кроки щодо їх подолання. Також було зроблено акцент на важливості відмежуваня для споживачів лізингових послуг реальних лізингодавців  від псевдолізингових компаній, що займаються шахрайством.

Розпочинаючи прес-конференцію, Директор Асоціації «Українське об’єднання лізингодавців» Марина МАСІЧ зазначила, що сьогодні ринок лізингу України активно розвивається та демонструє зростання.

Однак існує декілька перешкод, які заважають його нормальному функціонуванню.

«Насамперед, це дискримінаційне оподаткування. Одна норма в оподаткуванні, яка заважає нашому розвитку, – це ПДВ при вилученні предметів лізингу. На відміну від банків, для нас це питання залишається неврегульованим другий рік. І внаслідок цієї дискримінації ми маємо додатковий податок на галузь у розмірі 20%», – сказала вона, зазначивши, що для вирішення цієї проблеми Асоціація подала на розгляд Кабміну законодавчі ініціативи, які схвалив ЄБРР, і сподівається на підтримку Уряду в цьому питанні.

Також пані Масич зауважила, що в Україні існує застаріла нормативна база щодо лізингу. Асоціація спільно з профільним парламентським комітетом і регулятором ринку виступила з пропозицією прийняти новий закон «Про фінансовий лізинг», який би створив поле для приходу нових гравців, підвищення конкуренції в галузі та зниження цін. За її словами, законопроект вже перебуває у Верховній Раді і чекає реєстрації, яка можлива упродовж тижня-двох.

Крім того, серед проблем галузі Марина Масич виділила недоліки судової системи, що дозволяють боржникові користуватися автомобілем без оплати, діяльність на ринку шахраїв, які видають себе за професійні лізингові компанії, а також відсутність довгострокового гривневого фондування.

Як зазначив Член Нацкомфінпослуг Олександр ЗАЛЄТОВ, ринок фінансового лізингу поступово оговтується, про що свідчать його основні показники. Так, кількість договорів фінансового лізингу, укладених у 2016 році, становила 9 тис., що виявилось на 120% більше ніж у 2015 році, а обсяг укладених договорів – 9,67 млрд. грн., що на 55% більше ніж у попередньому році.

Ринок фінансового лізингу складається з двох основних учасників, зокрема:

– фінансових компаній, які крім фінансового лізингу також надають інші фінансові послуги (кредитування, гарантії та поруки тощо). Однак ця група компаній, яких налічується понад 200, фактично не здійснює фінансовий лізинг.

– лізингодавці – юридичні особи, які є в Реєстрі Нацкомфінпослуг. Вони не є фінансовими установами, але саме на них припадає основна частка фінансового лізингу. На кінець 2016 року було зареєстровано 202 таких установ. При цьому за минулий рік з Реєстру було виключено 78 установ.

Кількість діючих договорів фінансового лізингу в 2016 році становила 17 тис. Цей показник виявився нижчим на 24% у порівнянні з показником 2015 року та на 30% – у порівнянні з показником 2014 року. Вартість діючих договорів фінансового лізингу торік становила 22,8 млрд. грн., що на 13% менше ніж у 2015 році та втричі менше ніж у 2014 році.

Структура послуг фінансового лізингу є такою: транспортна галузь – 7,9 млрд. грн.; сільське господарство – 5,6 млрд. грн.; добувна промисловість – 1,6 млрд. грн.; будівництво – близько 1 млрд. грн.; харчова промисловість – 0, 43 млрд. грн.; хімічна промисловість – 0,13 млрд. грн.

За словами пана Залєтова, з метою покращення якості надання послуг з фінансового лізингу та оздоровлення галузі були зроблені певні кроки. Так, у грудні 2016 року набула чинності Постанова КМУ про ліцензійні умови. Першим під ліцензування потрапив фінансовий лізинг. Наразі відбувається процес ліцензування тих учасників, які раніше надавали такі послуги, їм було надано термін до 10 червня 2017 року для приведення своєї діяльності у відповідність до цих вимог.

Основними пріоритетами Нацкомфінпослуг на 2017 рік є розвиток фінансового лізингу. В рамках Комплексної програми розвитку фінансового сектору передбачено окремий напрямок розвитку лізингового ринку. Також створено спеціальну робочу групу, до якої ввійшли і представники Асоціації лізингодавців. Мета цієї групи – доопрацювання змін до законодавства, у першу чергу, прийняття нової редакції  законопроекту про фінансовий лізинг та внесення змін до інших законодавчих актів, які його регламентують, а також регулюють питання захисту як лізингодавця, так і лизингоотримувача. Це зробить ринок привабливим для вітчизняних та зарубіжних інвесторів.

У свою чергу, Голова Ради директорів Асоціації «Українське об’єднання лізингодавців» Олександр КОЩЕЄВ звернув увагу на позитивний фактор зростання кількості та обсягів договорів фінансового лізингу в 2016 році. Він підкреслив, що коло компаній, які входять до Асоціації, ось уже понад десять років є стабільним. Це сприяє нормальному функціонуванню лізингового ринку та свідчить про наявність на ньому гарних фахівців.

Показники лізингового ринку повністю залежать від загальної економічної ситуації в країні. Тому не дивно, що його обсяги становлять усього 0,2% від ВВП України. Але це не стільки проблема проникнення лізингу в економіку, скільки проблема самої економіки. Адже, якщо взяти частку капітальних інвестицій, які фінансуються за рахунок лізингу, то вони становлять 6%, пояснив пан Кощєєв.

При цьому він зазначив, що в 2016 році 70% всіх профінансованих активів становили автомобілі, а приблизно 28% – сільськогосподарське обладнання.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: