НБУ дебюрократизував залучення резидентами зовнішнього фінансування

Регулятор вдосконалив порядок реєстрації договорів про залучення резидентами кредитів/позик в іноземній валюті від нерезидентів. Про це повідомляє прес-служба Нацбанку.

По-перше, спрощено реєстраційні процедури у випадку зміни кредитора з резидента на нерезидента за кредитним договором/договором позики. А саме – розширено перелік учасників такого договору, що мають право звертатися до банків з метою ініціювання відповідних реєстраційних процедур. Відтепер реєстрація або внесення змін до договорів у таких випадках може відбуватися за зверненням як за резидента-позичальника, так і за нерезидента-кредитора та уповноваженого банку-первісного кредитора. Зокрема:

– за зверненням нерезидентів-кредиторів – у разі заміни нерезидента-кредитора на іншого нерезидента;

– за зверненням уповноваженого банку – у разі заміни кредитора (уповноваженого банку) на нерезидента-нового кредитора.

Раніше ініціювати реєстрацію та внесення змін до реєстрації кредитних договорів/договорів позики мали право виключно позичальники. Надання права кредиторам самостійно звертатися для проведення реєстраційних процедур дозволить розширити можливості для обігу прав кредиторів та підвищить зацікавленість зовнішніх кредиторів в участі у кредитних проектах в Україні.

По-друге, передбачено запровадження нової автоматизованої системи реєстрації договорів про отримання резидентами кредитів/позик в іноземній валюті від нерезидентів. Нова система, зокрема передбачає:

– здійснення Національним банком реєстрації договорів у «заявницькому» режимі шляхом автоматичного занесення до електронного реєстру відповідного запису на основі даних щодо договору, наданих уповноваженим банком;

– надання доступу уповноваженим банкам до електронного реєстру та права самостійно інформувати резидентів-позичальників щодо проведеної реєстрації;

– здійснення уповноваженими банками під час проведення операцій за договорами контролю за дотриманням вимог законодавства, зокрема щодо максимальної процентної ставки;

– проведення попереднього аналізу та перевірки департаментом фінансового моніторингу Національного банку договорів, що містять ознаки ризикової діяльності (у разі відсутності загроз – департамент передаватиме договір для реєстрації в загальному автоматичному порядку);

– спрощення переліку підстав для анулювання реєстрації. Відтепер Національний банк не буде анулювати реєстрацію договору у разі неотримання статистичної інформації про операції за ним упродовж 90 днів.

По-третє, скасовано вимогу обов’язкового подання резидентами-позичальниками довідки Нацбанку про обсяг фактично одержаного кредиту і стан погашення заборгованості за ним. Таку довідку резиденти-позичальники мали подавати до уповноваженого банку у випадку розміщення ними залучених коштів в іноземній валюті на рахунку за межами України.

Зазначені зміни передбачені Постановою Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 23.03.2017 р. №26.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: