НБУ удосконалив ELA

Регулятор розширив перелік можливих застав за кредитами ELA та спростив порядок їх оформлення.

Як повідомляє прес-служба НБУ, новий інструмент екстреної підтримки ліквідності платоспроможних банків – Emergency liquidity assistance (ELA) було запроваджено у грудні 2016 року. Кредити, отримані за інструментом ELA, призначені виключно для покриття тимчасового дефіциту ліквідності банку в разі настання надзвичайних ситуацій, коли банк вичерпав інші джерела підтримки ліквідності, зокрема за рахунок коштів акціонерів та стандартних інструментів рефінансування НБУ під заставу державних цінних паперів та іноземної валюти. Отримані в рамках ELA кредитні кошти банки мають спрямувати на виконання зобов’язань перед вкладниками та іншими кредиторами (крім пов’язаних з банком осіб).

У грудні також було визначено перелік можливих застав за кредитами ELA:

– цінні папери, які гарантовані державою;

– ліквідне нерухоме майно (крім об’єктів незавершеного будівництва);

– майнові права за укладеними банком кредитними договорами з юридичними особами (крім банків та бюджетних установ) та фізичними особами, виконання зобов’язань за якими в повному обсязі забезпечене іпотекою, крім об’єктів незавершеного будівництва;

– майнові права за укладеними банком кредитними договорами з фізичними особами, крім фізичних осіб-підприємців (згідно з реєстром укладених банком кредитних договорів).

27 березня 2017 року Правління НБУ прийняло Постанову «Про затвердження змін до Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків», яка набула чинності 28 березня.

Згідно з нею, банки, по-перше, зможуть надавати для отримання кредитів ELA в якості застави майнові права за кредитами юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які забезпечені не лише іпотекою, а й водночас іншими активами, тобто змішаною заставою.

По-друге, майнові права за кредитами, наданими фізичним особам, зобов’язання за якими забезпечені іпотекою, прийматимуться Національним банком у заставу на портфельній основі (згідно з реєстром укладених банком кредитних договорів) за балансовою вартістю кредитів, визначеною банком. У якості застави приймаються майнові права за іпотечними кредитами фізичним особам, наданими лише у національній валюті.

Національний банк також уточнив, що цінні папери приймаються у якості застави за кредитами ELA за справедливою вартістю.

Більш детально – у Постанові Правління НБУ «Про затвердження змін до Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків»

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: