Державним банкам визначили напрямки розвитку

Вища експертна рада при Раді Національного банку сформувала основні рекомендації для формування Стратегії розвитку банків за участю держави.

Днями відбулося засідання Вищої експертної ради при Раді Національного банку України, під час якого були розглянуті питання стратегії реформування державних банків в Україні, інформує прес-служба Ради НБУ.

У ньому взяли участь члени Ради та Правління Національного банку, представники Міністерства фінансів, Верховної Ради, РНБО, керівники Банківських Асоціацій, Банківського клубу, відомі представники наукових та експертних кіл.

У ході засідання Голова Ради НБУ Богдан ДАНИЛИШИН зазначив: «Сьогодні ми розглядатимемо питання перегляду державної політики щодо стратегії управління державними банками. Державний сектор у банківській системі зараз є надмірно великим. Приміром, 60% депозитів населення розміщені у чотирьох державних банках, але ці депозити стали джерелом кредитів лише на 44%, в той час як по системі в цілому цей показник становить 67%. Отже, потрібна нова стратегія реформування державних банків, яка повинна бути спрямована на: (1) перетворення державних банків на економічно самостійні фінансові установи, які не потребують бюджетної підтримки у середньостроковому періоді; (2) розвиток корпоративного управління державних банків, що мінімізує конфлікт інтересів між їх менеджментом та представниками власника – держави; (3) унеможливлення корупції у держбанках; (4) стимулювання здорової конкуренції між державними і приватними банками з метою дотримання антимонопольного законодавства. З іншого боку, ми мусимо врахувати і світовий досвід використання державних банків. Вони мають стати драйверами структурних змін у підтримці високотехнологічних виробництв і інфраструктурних проектів, розвитку малого і середнього бізнесу, розвитку людського потенціалу».

Під час засідання обговорювалися питання стратегії розвитку банків за участю держави та були розроблені пропозиції Уряду України та Правлінню Національного банку за такими напрямками:

Стратегічні цілі держбанків: реалізація конкурентних переваг; оптимізація мережі держбанків; консолідація стратегічних цілей та завдань чотирьох банків, для відновлення кредитування економіки.

Обмеження монопольного впливу держбанків: поглиблення спеціалізації держбанків; підготовка до злиття банків, що не можуть бути приватизовані; приватизація держбанків із вигодою для держави.

Впровадження прозорості звітності держбанків: стрес-тестування банків кожні 6 місяців.

Управління активами та пасивами: обмеження концентрації кредитного ризику по великим позичальникам; узгоджена політика залучення грошових коштів; консорціумне кредитування галузей економіки; єдиний механізм управління токсичними активами.

Капіталізація/приватизація: централізована розробка інструментів для залучення додаткових капіталів (субборг, депозитні розписки, народне ІРО тощо).

Корпоративне управління: зміна порядку формування наглядових рад (деполітизація, конкурс незалежних експертів, прозорість формування органів управління банком); створення при наглядових радах комітетів (стратегії та розвитку, аудиту та ризиків, призначення та винагороди).

Напрацьовані пропозиції Вищої експертної ради будуть передані до Правління Національного банку, Кабінету Міністрів та профільному Комітету Верховної Ради України.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: