Індикатори зростання ринку M&A України

Ринок злиттів та поглинань в Україні демонструє ознаки відновлення після кризи. Про це свідчать результати комплексного дослідження українського ринку M&A в 2016 році, підготовленого інформаційно-аналітичним ресурсом Mergermarket (Великобританія) та юридичною компанією AEQUO. Ключові висновки дослідження були представлені на презентації на тему «M&A в Україні: індикатори зростання».

Виступаючи на заході, Керуючий партнер AEQUO Денис ЛИСЕНКО зазначив, що в 2016 році на ринку злиттів та поглинань України спостерігалося зростання. Так, кількість угод зросла на 35% – з 26 у 2015 році до 35 у 2016 році. Загальна сума публічних угод збільшилася на 131% і склала 310 млн. євро, при цьому значна частина приросту даного показника припала на продаж «Укрсоцбанку» банком UniCredit компанії ABH Holdings за 281 млн. євро.

Зростання ринку M&A стало індикатором поступового відновлення економіки країни – в 2016 році ВВП зріс на 1% після зниження на 9,9% в 2015 році. «Аналіз макроекономічної ситуації і, зокрема динаміки ВВП, дозволяє стверджувати, що Україна об’єктивно пройшла нижчу точку економічного циклу. Ми очікуємо, що 2017 рік стане ще одним роком помірного зростання економіки в цілому, що, ймовірно, приведе до збільшення кількості угод», – прокоментував Денис Лисенко.

Він також повідомив, що протягом останніх двох років 43% загальної кількості M&A-угод та 81% їхньої вартості припадала на фінансовий сектор України. Іншими секторами, які продемонстрували активність щодо укладання угод, були енергетика, сільське господарство, споживчий сектор, сектор технології, медіа та телекомунікацій, зокрема, аутсорсинг в сфері інформаційних і комунікаційних технологій.

Натомість активність фондів прямих інвестицій в Україні знизилася за останні три роки. Також не спостерігалося позитивної динаміки в 2016 році, коли за їх участі відбулося всього чотири угоди, сума всіх угод не розголошувалася.

Проведений  протягом останніх шести місяців аналіз потенційних об’єктів злиттів і поглинань свідчить, що найбільше таких компаній зафіксовано в споживчому секторі (10 компаній), фінансовому секторі та хімічній промисловості – по 7 компаній в кожному.

Крім відновлення економіки безліч інших факторів може сприяти активізації ринку злиттів та поглинань в 2017 році. Наприклад, МВФ підтримує реструктуризацію державних підприємств, зокрема енергорозподільчих компаній. «Близько 400 державних підприємств, в тому числі близько 20 великих компаній готуються до приватизації. Це ті великі об’єкти, за допомогою приватизації яких Україна розраховує залучити міжнародних інвесторів, включаючи фонди прямих інвестицій», – зауважила Анна БАБИЧ, Партнер AEQUO.

Незважаючи на зростаючий оптимізм прогнозів щодо розвитку ситуації в Україні, ризики зберігаються. Невизначена геополітична обстановка ускладнює процес проведення урядом таких необхідних реформ, які в довгостроковій перспективі могли б допомогти нашій країні, включаючи реформи судової системи, податкової системи та скорочення субсидій.

Керівник офісу Національної інвестиційної ради при Президенті України Юлія КОВАЛІВ звернула увагу на те, що після економічної кризи, що відбувалася в Україні в 2013-2015 роках (коли спостерігалося падіння ВВП на фоні зростання інфляції) багато інвесторів виходили з M&A-угод. Зараз макроекономічна ситуація поволі змінюється, і інвестори почали повертатися. В нашій країні їх найбільше цікавлять інфраструктурні проекти, залізничний транспорт тощо.

Основними драйверами для інвесторів можуть стати проведення приватизації (при чому не лише крупних підприємств, а й середніх), розвиток ринку землі, проведення структурних реформ у різних галузях вітчизняної економіки, реформування судової системи, захист прав власності. Також є необхідним прийняття законопроекту «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

На думку пані Ковалів, реалізація зазначених планів дасть можливість подвоїти чи навіть потроїти показники вітчизняного ринку M&A в 2017 році. Позитивним чинником для його подальшого розвитку може стати й оздоровлення фінансового сектору. Наразі спостерігається очищення банківського сегменту від значної кількості неплатоспроможних банків.

Звичайно, залишається ряд ризиків для ринку злиттів та поглинань. Це, насамперед, можливий вихід знакових інвесторів з України, а також несприятлива макроситуація в країні.

За словами Директора з управління ЄБРР Оляни ГОРДІЄНКО, наприкінці березня Верховна Рада прийняла два важливі закони – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо корпоративних договорів). При цьому на розгляді в Парламенті перебуває ще один важливий документ – проект закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Пані Гордієнко вважає, що Україна є цікавою для потенційних інвесторів. У нас є багато привабливих інвестиційних об’єктів. При цьому для інвесторів важливі меседжі, що надходять від українського уряду. Необхідно розвивати комунікацію між тими органами, які встановлюють регуляторні правила та тими, що здійснюють нагляд за їх виконанням, а також мати чітку стратегію здійснення законодавчих змін, що є зрозумілою для інвесторів.

Більш детально – у Дослідженні M&A в Україні

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: