Вирішення проблеми «токсичних» активів банків

Питання проблемних банківських активів є ключовим елементом у забезпеченні фінансової стабільності країни.

До такого висновку дійшли учасники чергового засідання Клубу банкірів на тему «Проблема «токсичних» активів банківської системи України: виклики та шляхи вирішення», яке відбулося днями у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб. До участі в дискусії долучились представники Фонду та Національного банку України, передає прес-служба ФГВФО.

«Сьогодні в управлінні Фонду перебуває 89 банків. І у більшості з них значна частина активів – «токсичні». Мова йде про інсайдерські та бланкові кредити, виведені застави, кредити зі значним терміном прострочки. З метою розрахунку з кредиторами банків ми маємо максимально швидко та дорого продавати активи банків, що ліквідуються. Із реалізацією проблемних кредитів виникають чи не найбільші складнощі», – зазначила, відкриваючи дискусію, Заступник директора-розпорядника Фонду Наталія Рудуха.

Учасники засідання звернули увагу, що 80% активів банків, які перебувають в управлінні Фонду, – це кредити.

«95% кредитів припиняють обслуговуватись до або одразу після початку процедури виведення банку з ринку. На жаль, ні погіршення кредитної історії, ні перспективи судових позовів жодним чином не спонукають позичальників до погашення заборгованості, – сказав Тарас Єлейко, т.в.о. Директора департаменту консолідованого продажу активів ФГВФО. – Майже половина кредитного портфелю банків – кредити 600 великих груп позичальників із середнім розміром кредиту 300 млн. грн. При цьому 43% цих кредитів не мають реального забезпечення. «На папері» за ними можуть бути цінні папери, визнані у більшості своїй уже фіктивними. Усі подібні схеми лягають в основу заяв та позовів, які Фонд подає до відповідних інстанцій».

Сьогодні Фонд гарантування докладає максимум зусиль, аби у тому числі в судовому порядку працювати з проблемними активами, поліпшувати їх якість і тим самим підвищувати ціну їх реалізації.

Водночас, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності Михайло Довбенко вважає, що передусім потрібно думати над тим, як переломити тенденцію до збільшення ваги проблемних активів у платоспроможних банках.

Працюють над вирішенням цього питання і в Національному банку України. Зокрема, Начальник управління реформування фінансового сектору НБУ Євген Степанюк зауважив: «На початок року частка NPL (непрацюючих кредитів) у банківській системі України становила 44,6%. Оновлені дані свідчать, що цей показник продовжує зростати, і на сьогодні вже є найвищим серед країн Європи. Це – системна проблема, яка потребує комплексного рішення. Сьогодні розглядається кілька варіантів звільнення балансів банків від неякісних активів або залучення до управління ними професійного менеджменту, у тому числі шляхом створення спеціальної компанії з управління проблемними активами. Міжнародний досвід свідчить, що робота такої компанії може бути успішною за умови запровадження ефективної судової та виконавчої практики. Для Національного банку вирішення питання проблемних активів є одним із найбільш пріоритетних. Це – ключовий елемент не тільки відновлення кредитування, але й забезпечення фінансової стабільності».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: