Економічна концентрація по-українськи

Голова АМКУ проаналізував тренди економічних концентрацій в Україні в презентації «Основні тенденції у сфері контролю за концентраціями у 2016 році».

Вона була оприлюднена Юрієм ТЕРЕНТЬЄВИМ під час представлення комплексного дослідження українського ринку злиттів та поглинань в 2016 році «M&A в Україні: індикатори зростання», яке відбулося минулого тижня.

Голова АМКУ, зокрема, розповів про основні підходи Комітету щодо питань, пов’язаних зі злиттям та поглинанням, зазначивши при цьому, що першочерговий етап у цій сфері полягає у створенні конкурентних умов у боротьбі за зняття бар’єрів доступу на ринки.

Наступним етапом є державний контроль за концентраціями суб’єктів господарювання органами Комітету, метою якого є запобігання монополізації товарних ринків, зловживання монопольним (домінуючим) становищем, обмеження конкуренції (концентрація). АМКУ розглядає контроль за концентраціями з точки зору окремих секторів. Завершальним кроком у цьому процесі є виробничий етап, тобто аналітична та економічна складова при розгляді заяв.

Пан Терентьєв повідомив, що в 2016 році АМКУ видав 441 дозвіл на здійснення концентрації, у тому числі 3 дозволи – на злиття, 8 – на спільне створення суб’єкта господарювання, 69 – на набуття контролю, 357 – на придбання акцій (часток, паїв) та 4 – на інші види концентрації.

Для порівняння, у 2015 році АМКУ було видано 658 дозволів на здійснення концентрації, у тому числі 14 – на злиття, 23 – на спільне створення суб’єкта господарювання, 50 – на набуття контролю, 563 – на придбання акцій (часток, паїв) та 8 – на інші види концентрації.

Галузями, в яких торік було видано найбільше дозволів на концентрацію, є такі: машино- та приладобудування (47 дозволів); сільське господарство (45); хімічна промисловість (27); фармацевтична галузь (26); будівництво, нерухомість, будівельні матеріали (24).

Юрій Терентьєв звернув увагу на те, що протягом 2016 року 106 заяв було повернуто без розгляду. Головними причинами цього були ненадання інформації про кінцевих (бенефіціарних) власників учасників концентрації, вичерпних даних про відносини контролю учасників концентрації, а також інформації щодо фінансових аспектів концентрації.

Наразі існує ряд проблем, що виникають під час розгляду заяв про надання дозволу на концентрацію. Серед основних проблем Голова АМКУ назвав такі:

– некоректне визначення товарних меж ринку (штучне розширення з метою зменшення ринкової частки і застосування спрощеної процедури);

– суперечливі дані про відносини контролю одних і тих самих суб’єктів господарювання у заявах, підготовлених різними замовниками;

– посилання на інформацію, надану в попередніх заявах;

– клопотання про прискорення розгляду заяв, які вже розглядаються в режимі спрощеної процедури;

– питання кінцевих бенефіціарів учасників концентрації;

– ідентифікація відносин контролю учасників концентрації, в тому числі через фінансову підтримку;

– проблеми, які виникають під час придбання об’єктів нерухомості як цілісних майнових комплексів чи частини суб’єктів господарювання.

Також Юрій Терентьєв окреслив кроки, які має зробити Антимонопольний комітет. Серед них:

1. Вдосконалення застосування спрощеної процедури. Розширення критеріїв застосування спрощеної процедури до розгляду заяв про концентрацію.

2. Внесення змін до законодавства в частині розрахунку порогових показників учасників концентрації, без врахування фінансових показників продавця.

3. Розробка методики щодо ідентифікації відносин контролю.

4. Розробка рекомендаційних роз’яснень щодо оцінки негоризонтальних злиттів.

5. Проведення роз’яснювальних заходів з бізнесом щодо практичних аспектів розгляду концентрацій Антимонопольним комітетом.

6. Подальша адаптація законодавства про захист економічної конкуренції до законодавства ЄС (з використанням прогресивних підходів інших розвинутих країн).

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: