Як продаються активи неплатоспроможних банків

За перший рік роботи Департаменту консолідованого продажу активів від реалізації активів неплатоспроможних банків надійшло 3,2 млрд. грн.

За інформацією ФГВФО, минув рік, відколи у Фонді гарантування запрацював консолідований офіс продажу активів. Протягом цього часу робота Фонду та новоствореного Департаменту консолідованого продажу активів була спрямована на підвищення прозорості та публічності, і як наслідок – ефективності процесу реалізації активів.

Сьогодні Фонд забезпечує максимальне розкриття інформації про виставлені на продаж активи банків. Оціночна вартість, детальний опис застави за кредитами, умови участі у торгах і навіть імена покупців – ці та інші дані тепер у відкритому доступі. Крім того, з лютого 2017 року всі аукціони переведено на систему Prozorro.Sale.

МЕХАНІЗМИ ПРОДАЖУ

Існує два способи реалізації активів банків, що ліквідуються:

– шляхом безпосереднього продажу юридичній або фізичній особі – для малоцінного майна, оціночна вартість якого не перевищує 10 мінімальних заробітних плат;

– на відкритих торгах (аукціонах).

За рік, що минув, надходження від реалізації активів неплатоспроможних банків склали 3,2 млрд. грн., з них:

– 51% – від продажу прав вимоги за кредитами;

– 41% – від реалізації основних засобів;

– 5% – від продажу цінних паперів та корпоративних прав;

– 2% – від безпосереднього продажу юридичним чи фізичних особам;

– 1% – від реалізації інших активів (картин, монет тощо).

У структурі реалізованих прав вимоги за кредитними договорами 75% становлять права вимоги за договорами юридичних осіб (у тому числі 1,3% кредитних договорів без забезпечення) та 25% – права вимоги за кредитними договорами фізичних осіб (у тому числі 0,8% без забезпечення).

При цьому 89% реалізованих основних засобів становлять об’єкти нерухомого майна (житлового та нежитлового призначення), 5% – транспортні засоби, 2% – земельні ділянки та 4% – інші основні засоби (меблі, обладнання тощо).

У Фонді зазначають, що сьогодні всі аукціони проводяться лише в електронній формі. Свого часу (влітку 2015 року) рішення перейти від конвертних конкурсів і аукціонів з молотком та ліцитатором до електронних торгів стало переломним. Фонд гарантування почав створювати ринок електронних торгів в країні фактично з нуля. Поява Департаменту консолідованого продажу стала черговим кроком у процесі еволюції системи реалізації активів банків. Це дало старт новому підходу до розкриття інформації про активи, зняттю обмежень щодо кола учасників аукціонів та постійному діалогу з ринком.

З лютого 2017 року всі аукціони переведено на систему Prozorro.Sale. Інформація про всі активи потрапляє до єдиної захищеної центральної бази даних, рівний доступ до якої мають усі кваліфіковані Фондом організатори торгів, а отже – і їхні клієнти. Даною системою максимально нівельовано можливість втручання окремих осіб у перебіг аукціонів.

Стежити за перебігом аукціонів можна в режимі реального часу. Наприкінці кожних торгів система автоматично формує протокол, в якому вказується кількість учасників аукціону, їх ставки та імена переможців.

Зараз Фонд працює над запуском віртуальної «кімнати даних» для активів, доступ до якої матимуть усі потенційні інвестори, незалежно від їхнього місцезнаходження. Крім того, триває робота над розробкою глобального сховища даних – єдиної бази даних активів всіх неплатоспроможних банків.

ОБ’ЄКТИ

Як зазначається у повідомленні ФГВФО, 20% активів неплатоспроможних банків – це майно (нерухомість, основні засоби, авто), а 80% – кредити юридичних і фізичних осіб, права вимоги за якими виставляються на торги. Щотижня на продаж виставляється понад 1 тис. лотів.

Якщо на продаж виставляється майно банку (нерухомість, авто, обладнання тощо), то в публічному паспорті зазначається вся інформація: місцезнаходження об’єкту, його технічні характеристики, фотографії тощо. Максимально розкривається інформація і про права вимоги за кредитами. Причому сьогодні, окрім номерів кредитних справ, у публічних паспортах активів вказується вся можлива інформація, зокрема:

– строки дії договорів, валюта та розмір виданого кредиту, залишок заборгованості, цільове призначення кредиту, місце реєстрації позичальника, сфера його діяльності (якщо мова йде про юридичну особу);

– детальний опис застави, у тому числі із зазначенням її місця розташування та фотофіксацією;

– уся ключова документація (у тому числі назва/ім’я позичальника, стан судово-претензійної роботи, деталі кредитних справ) розміщується в «кімнаті даних», доступ до якої безкоштовно надається інвесторам після підписання «договору про нерозголошення».

Фонд забезпечує публікацію реєстрів та незалежних оцінок суб’єктів оціночної діяльності для всіх активів банків.

ПОКУПЦІ

У січні 2017 року Фондом гарантування було знято обмеження щодо переліку осіб, які можуть брати участь в аукціонах з продажу прав вимоги за кредитами. Купувати і основні засоби, і права вимоги за кредитами відтепер можуть не тільки фінансові компанії, а й фізичні та юридичні особи (окрім самих позичальників та поручителів за договорами, права вимоги за якими виставляються на продаж).

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: