Шляхи реформування банківського сектору України

У м. Вашингтон (США) відбувся круглий стіл на тему «Реформи банківського сектору в Україні: досягнення, виклики та прогнози», організований аналітичним центром Atlantic Council.

Як повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook, відкриваючи захід, Голова Національного банку України Валерія ГОНТАРЕВА розповіла про рішення НБУ, спрямовані на забезпечення макроекономічної стабілізації, успіхи в приборканні інфляції, реформи, проведені у банківському секторі України, та шляхи трансформації центрального банку.

«Ми поклали край моделі олігархічного банкінгу, за якої установа абсорбувала кошти з різних джерел – депозитів населення, рахунків бізнесу, рефінансування НБУ, єврооблігацій – і будувала піраміди, інвестуючи ці кошти у власний бізнес олігарха чи виводячи їх за кордон», – зазначила Голова НБУ.

За її словами, завдяки цьому, а також макроекономічній стабілізації український банківський сектор очищений, він вже готовий почати кредитувати і надавати підтримку економічному зростанню.

«Ми розуміємо важливість оновлення стратегії розвитку державних банків. Зараз, за поточного розміру їх частки на ринку, конкуренція в банківському секторі нездорова», – наголосила Валерія Гонтарева. Вона розповіла, що НБУ вже підготовив пропозиції для оновлення стратегії. Відповідно до них, частка держави в банківському секторі має знизитися з поточного рівня понад 50% до 30% через п’ять років.

Для цього банки, зокрема, повинні отримати спеціалізацію і розвивати відповідні бізнес-моделі. Так, «Приватбанк» має зосередитися на роздрібній діяльності та працювати з населенням й малим і середнім бізнесом, навела приклад Валерія Гонтарева. Якщо банк буде йти цим шляхом, через п’ять років його можна буде продати стратегічному інвестору або він зможе провести IPO.

«Ми маємо зробити банківський сектор привабливим для інвесторів знову», – підкреслила Голова НБУ.

Як зазначила Старший науковий співробітник Centre for International Governance Innovation Сьюзан ШАДЛЕР, згідно зі стандартами Міжнародного валютного фонду, є три запоруки макроекономічної стабільності – це гнучкий обмінний курс, очищений банківський сектор і ситуація у фіскальному секторі.

«Україна вирішила всі три проблеми, необхідні для стабільності. Якщо Україна втримає це все, вона матиме стійку економіку без криз», – впевнена вона.

У свою чергу, Франсіс МАЛІЖ, Керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу, схвально оцінив діяльність Національного банку України та його Голови з очищення банківської системи. На його думку, сьогодні Україні важливо зосередитися на тому, як зробити країну привабливою для інвесторів.

З часом банки будуть пожвавлювати кредитування, коли в міру макроекономічної стабілізації відсоткові ставки знижуватимуться. Але необхідна реалізація й структурних реформ. Наразі в Україні недостатньо розвинуті ринки капіталів, існує потреба у земельній реформі, щоб банки могли кредитувати аграрні підприємства під заставу землі. Критично важливо провести приватизацію в банківському секторі.

Усе це закладе фундамент для здорового функціонування банківського сектору, відновлення кредитування і, відтак, економічного зростання, вважає Франсіс Маліж.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: