Індекс ділового клімату в Україні

За минулий рік в Україні поліпшився регуляторний клімат та зріс рівень ділового оптимізму малих та середніх підприємств.

Такий висновок містить у собі друге щорічне дослідження бізнес-середовища України «Щорічна оцінка ділового клімату» (Annual Business Climate Assessment), яке проводить Програма USAID «Лідерство в економічному врядуванні», йдеться у повідомленні Програми. У ході нього було проведено опитування 1851 представників сектору малого та середнього підприємництва (МСП), які дали оцінку поточного ділового середовища в Україні, визначили основні проблеми бізнесу, а також реформи, яких підприємці очікують від держави.

Згідно з дослідженням, у 2016 році перше місце серед перешкод для зростання МСП посів «Низький попит». Він витіснив на друге місце «Несприятливу політичну ситуацію», яка була головною перешкодою в 2015 році.

Центральний індекс дослідження, «Індекс ділового клімату», дорівнює «+0,06» за шкалою від -1 до +1. Він зріс на 5 пунктів порівняно з 2015 роком, коли його значення становило «+0,01». Основними складниками Індексу є очікування та оцінка підприємцями поточної ситуації, а також плани розвитку бізнесу на наступні два роки.

«Результати нашого дослідження свідчать, що оцінки стану ділового середовища покращились, а оптимізм МСП щодо найближчих планів зріс. Разом із цим, «темпи зростання» оптимізму щодо дворічних планів дещо зменшилися порівняно до минулого, а це свідчить, що часу на «відкладання» реформ «на потім» не залишилось», наголосила Оксана КУЗЯКІВ, Координатор аналітичного компоненту Програми USAID ЛЕВ та Виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Уже другий рік поспіль бізнес позитивно оцінює «Зміни у регуляторному середовищі України за останні два роки». Підприємці позитивно відгукуються про зміни у процедурі реєстрації бізнесу та ситуацію з перевірками. Оцінка процедур, пов’язаних із початком користування приміщеннями, торік мала негативне значення, а цього року змінилася на позитивне. В Україні залишаються проблеми отримання сертифікатів відповідності та санітарних висновків, регулювання експортних операцій, адміністрування та сплати податків.

У 2016 році вітчизняні малі та середні підприємства витрачали в середньому 27412 грн. для того, аби вести бізнес легально. Саме стільки складає вартість дотримання регуляторних вимог МСП України. У 2015 році цей показник був вищим – 29761 грн., у першу чергу внаслідок витрат, з якими стикалися МСП під час перевірок. «При тому, що в 2016 році зменшилася середня «вартість регулювання», зменшився і середній розмір підприємств. Виходить, що регуляторний тягар в перерахунку на одного працюючого в Україні дещо зріс», – пояснює Вікторія БЕСПАЛЬКО, Експерт Програми USAID ЛЕВ та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Проведене опитування також дозволяє описати сектор МСП в Україні, зрозуміти його структуру та скласти так званий «портрет» цього бізнесу. Зокрема, результати опитування показують, що на кожну жінку-керівника підприємства припадає три чоловіки, а ФОПи молодші за керівників підприємств-юридичних осіб на 8 років: середній вік ФОП складає 39 років, а керівника підприємства – 47 років.

«За даними опитування, в середньому одне опитане підприємство звільнило двох працівників протягом останніх двох років, зазначила Експерт Програми USAID ЛЕВ та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина ФЕДЕЦЬ. – Але рік тому середня цифра складала мінус п’ять працівників. Отже, підприємства продовжують скорочувати персонал, але вже меншими темпами».

Більш детально – у Дослідженні «Щорічна оцінка ділового клімату в Україні: 2016 рік»

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: