Як НБУ стимулює кредитування

Голова Ради НБУ розповів про те, що робить Нацбанк для стимулювання кредитування малого та середнього бізнесу.

ПОЗИТИВНІ СИГНАЛИ

Богдан ДАНИЛИШИН на своїй сторінці у Facebook зазначив, що відновлення кредитування є ключовим завданням для банків на 2017 рік.

«Перші позитивні сигнали вже маємо: у березні цього року порівняно з березнем минулого року залишки кредитів бізнесу в гривні зросли на 78,6 млрд. грн; у І кварталі почало відновлюватися кредитування домашніх господарств у національній валюті (поки що у споживчому сегменті) – на 4,6 млрд. грн. або на 6%», – зауважив Голова Ради НБУ.

Він також зазначив, що і НБУ, і банки дають оптимістичні прогнози на поточний рік. Зокрема, про це свідчать результати опитування банків про умови кредитування в Україні, яке щоквартально проводиться регулятором. Три квартали поспіль банки прогнозують пом’якшення стандартів кредитування в корпоративному сегменті. Вперше з кінця 2013 року банки передбачають пом’якшення стандартів кредитування і для валютних кредитів. Причому основними факторами, які стримували зростання кредитних портфелів, були не високі ставки, а надмірні внутрішні вимоги банків (вимоги до застави, термін і розмір кредитів).

НБУ також очікує, що в 2017 році відбуватиметься тенденція до відновлення кредитування. Для цього вже існують певні передумови, зокрема покращилася ліквідність за рахунок повернення до банків коштів клієнтів, знижено ключову ставку НБУ до 13% протягом року, що сприяє зниженню ставок за депозитами.

Дещо покращилася ситуація в реальному секторі, боргове навантаження вже не є критичним для багатьох підприємств та галузей. Окремі сектори – сільське господарство, добувна та легка промисловість, інфраструктурні галузі – вже зараз є привабливими для відновлення кредитування. Банкам варто звернути увагу на орієнтовані на внутрішній попит підприємства цих галузей, а також на прибутковий малий, середній та мікробізнес з помірним борговим навантаженням.

Пан Данилишин звернув увагу на те, що в згаданому опитуванні банки зазначили, що в ІV кварталі 2016 року було схвалено більше заявок для малих і середніх підприємств (МСП). Нацбанк також фіксує пожвавлення кредитування у цьому сегменті. При цьому якість кредитів, виданих малому та середньому бізнесу (МСБ), вища в порівнянні з позиками іншим бізнес-сегментам.

«Вірю, що цей сегмент стане драйвером відновлення кредитування і економічного розвитку країни. Тим більше, що боргове навантаження сектору МСП залишається незначним. Але слід визнати, що банки все ще обережно ставляться до кредитування МСБ. Я вітаю ініціативу Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), який почав впроваджувати нову схему підтримки малого та середнього бізнесу в Україні. Зокрема, ЄІБ допомагатиме знижувати ставки для приватних клієнтів при отриманні коштів через банки-партнери, пропонуючи клієнтам поліпшені умови кредитування. Ця гарна ініціатива сприятиме зростанню і створенню нових робочих місць», – прокоментував Голова Ради НБУ.

НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ ФОНД

Також активно працює Німецько-український фонд (НУФ), одним із засновників якого є Національний банк. Приміром, лише в квітні 2017 року:

1. Представники засновників Фонду – НБУ, Мінфін та німецький банк KfW – підписали нову програму з підтримки фінансування малих та середніх підприємств на 300 млн. грн. Важливою відмінністю нової програми від попередніх програм НУФ стало запровадження системи бонусів для банків-партнерів НУФ в залежності від частки інвестиційних кредитів в кредитному портфелі МСБ банку, частки пріоритетних кредитів в загальному розмірі інвестиційних кредитів та в залежності від кількості створених робочих місць на підприємствах МСБ в рамках нової програми. Ця програма сприятиме відновленню кредитування національного виробництва, активізації інвестиційної активності МСБ та зростанню нових робочих місць в економіці України.

2. Представники Німецько-Українського фонду та Київської міської державної адміністрації підписали нову угоду про співпрацю. Відтепер можна очікувати на спільне впровадження програм з підтримки фінансування МСБ Києва. У рамках цієї угоди реалізовуватиметься програма з підтримки фінансування малих та середніх підприємств в столиці України, яка буде об’єднувати Нову програму НУФ з підтримки інвестицій МСП на 300 млн. грн. та Програму КМДА з компенсації частини відсоткової ставки за кредитами МСП Києва, наданими через банки-партнери НУФ. Завдяки цьому позичальники матимуть змогу отримати дешевий фінансовий ресурс на рівні 17%. Це дозволить надавати кошти кінцевому споживачеві в середньому під 9-10%, збільшивши загальний обсяг покриття майбутніх кредитів МСП у середньому до 200 млн. грн.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: