Чому Україні важливо бути членом IOSCO MMoU?

Приєднання України до Меморандуму IOSCO MMoU має стати важливим сигналом для іноземних інвесторів.

МЕМОРАНДУМ

Як зазначається у повідомленні прес-служби НКЦПФР, Україна з 1996 року є рядовим членом Міжнародної організації регуляторів ринків цінних паперів (IOSCO). Загалом організація об’єднує регуляторів ринків цінних паперів зі 130 країн світу.

У 2002 році в рамках IOSCO найбільш потужними регуляторами був започаткований Багатосторонній Меморандум про взаєморозуміння щодо консультування та співробітництва і обміну інформацією (IOSCO MMoU).

Головна мета Меморандуму – обмін інформацією між регуляторами ринків цінних паперів – членами IOSCO і запобігання недобросовісних практик поведінки на фінансових ринках. Практика такого обміну вже довела, що він є ефективним способом припинення недобросовісної поведінки на фінансових ринках, яке часто носить транскордонний характер.

Наразі до IOSCO MMoU приєдналось 112 країн – членів IOSCO, які контролюють понад 95% світового ринку капіталу.

Збільшення кількості підписантів IOSCO MMoU за останні 10 років сприяло посиленню транскордонного співробітництва і дозволило регуляторам ефективніше протидіяти випадкам шахрайства, неправомірного використання інсайдерської інформації та інших правопорушень з цінними паперами.

Зокрема, в 2015 році загальна кількість запитів регуляторів один до одного в рамках IOSCO MMoU склала 3203. Із них 526 було направлено британському регулятору UK FCA, а 447 – американській US SEC. Щороку кількість таких запитів збільшується.

Приєднавшись до IOSCO MMoU, у регулятора з’являється можливість направляти мотивовані запити регуляторам інших юрисдикцій і отримувати необхідну інформацію для здійснення ретельної перевірки фактів зловживань з цінними паперами.

УКРАЇНА ТА IOSCO MMoU

Для міжнародних інвесторів приєднання України до IOSCO MMoU стане ключовим сигналом, оскільки це свідчитиме про відповідність законодавчого поля країни базовим принципам IOSCO, які визнані в якості основи надійності фінансових систем в світі та є найбільш авторитетним світовим стандартом у галузі міжнародного співробітництва та правозастосування.

На даний момент Україна залишається в так званому «чорному списку» для інвестиційного співтовариства (стратегічних та портфельних інвесторів, пенсійних фондів), оскільки нездатна дотримуватися взаємних зобов’язань перед іншими членами IOSCO MMoU через значні прогалини в наглядових, правозастосовних повноваженнях регулятора ринку, а також у повноваженнях у сфері доступу до інформації та міжнародного співробітництва.

Упродовж 2015-2016 років НКЦПФР активно працювала над гармонізацією національного законодавства, приведенням його у відповідність до міжнародних і європейських стандартів, зокрема і стандартів IOSCO, маючи на меті підписати IOSCO MMoU. Адже приєднання України до IOSCO MMoU передбачено Коаліційною Угодою та Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 року.

Враховуючи ініціативу, яку проявила Україна, Уповноважений орган IOSCO в лютому 2016 року прийняв резолюцію про включення НКЦПФР до Додатку В IOSCO MMoU – своєрідного «листа очікування». До Додатку В включаються регулятори, які виявили ініціативу приєднання до IOSCO MMoU, але мають функціональні обмеження і прогалини у повноваженнях.

У грудні минулого року в Києві відбулась міжнародна конференція IOSCO для країн регіону, присвячена обговоренню основних засад та Принципів організації, а також детальному аналізу IOSCO MMoU. Організатором заходу виступила НКЦПФР у співпраці з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та IOSCO. У конференції взяли участь представники державних органів влади в Україні, професійні учасники вітчизняного фондового ринку, регулятори іноземних ринків капіталу, які є кандидатами на приєднання до IOSCO MMoU.

У квітні 2017 року у Верховній Раді був зареєстрований проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу) (реєстраційний №6303). Більшість законодавчих змін, які закладені в цьому документі, направлені на імплементацію принципів IOSCO в національне законодавство і створення умови для приєднання України до IOSCO MMoU.

Враховуючи значний обсяг випадків шахрайства, підозрілих угод з цінними паперами, учасниками яких є українські суб’єкти, підвищення стандартів роботи НКЦПФР у сфері її наглядових, правозастосовних повноважень і приєднання країни до IOSCO MMoU є вкрай важливим.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: