Як малим банкам працювати з валютою

Комітет з питань грошово-кредитної політики та валютного регулювання НАБУ аналізує проблеми роботи невеликих банків з валютою, які виникли у зв’язку з масовим припиненням розрахунків у доларах США через ЛОРО-рахунки, інформує прес-служба Асоціації.

«Для НАБУ проблеми банків завжди в пріоритеті, у тому числі й проблеми невеликих банків. Начебто вдалось вирішити питання з розміром капіталу на рівні 200 млн. грн. та відкрити можливість купувати банкам у 5 разів більше валюти (норматив покупки валюти підвищено з 0,1% до 0,5% регулятивного капіталу), але з’явилась нова величезна проблема – закриття кореспондентських рахунків», – зауважила Виконавчий директор НАБУ Олена КОРОБКОВА.

За її словами, проблема полягає в тому, що провідні банки США та Європи суттєво скорочують кореспондентську мережу в Україні. Низка банків не мають прямих коррахунків у доларах США чи євро, а згідно чинного законодавства прямі коррахунки можуть відкривати тільки великі банки. Можливе рішення – уповноважити великі банки, які мають прямі коррахунки в банках США, відкривати ЛОРО-рахунки для малих банків, але ентузіазм відсутній. Проте постраждати можуть клієнти, оскільки виникає ризик припинення відправлення клієнтських платежів у доларах США. Відтак виникає консолідація «валютного сегменту» ринку у великих банків, що призведе до перерозподілу клієнтів через погіршення умов доступу клієнтів до послуг із забезпечення розрахунків в іноземній валюті та зменшення конкуренції на ринку.

«Іншим рішенням було б покладення функцій відкриття ЛОРО-рахунків та проведення розрахунків невеликих українських банків в іноземних валютах на державні банки, але виникає додаткове навантаження у вигляді контролю за цими операціями. Іноземні банки захочуть мати гарантії, що транзакції, які будуть проводитись, проходитимуть відповідний фінансовий моніторинг та усі процедури комплаєнсу», – додала пані Коробкова.

Упродовж 90-х років минулого століття функції відкриття ЛОРО-рахунків та проведення розрахунків невеликих українських банків в іноземних валютах було покладено на НБУ, але в сьогоднішніх реаліях це недоцільно.

 На думку пані Коробкової, одним із найбільш правильних рішень є внесення змін до Постанови НБУ №118 з метою зняття обмеження щодо відкриття коррахунків у валюті 1 групи класифікатора НБУ в країнах з нацвалютою іншої групи. Саме це дозволить розширити коло потенційних партнерів невеликих українських банків.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: