Непрацюючі кредити: податкові перешкоди

Таку назву мав круглий стіл, який нещодавно відбувся у Світовому банку за інформаційної підтримки Незалежної асоціації банків України, повідомляє прес-служба НАБУ.

На захід були запрошені профільні фахівці банків-членів НАБУ, фахівці департаментів НБУ, які залучені до процесу врегулювання спірних питань оподаткування банківських операцій при продажу, списанні та переуступці прав вимоги, а також фахівці Міністерства фінансів та інші зацікавлені сторони.

Учасники круглого столу виділили ряд основних податкових перешкод, які наразі заважають банкам вирішувати проблеми з непрацюючими кредитами (НПК). А саме:

– сумнівне виключення не знецінених кредитів з бази розрахунку лімітів, на чому Незалежна асоціація банків України неодноразово акцентувала увагу влади та громадськості;

– помилкове трактування податківцями визнання кредитної заборгованості безнадійною відповідно до пункту 14.1.11 ПКУ;

– сумнівна інтерпретація неприйнятності для податкових цілей переуступки небанківським установам і нерезидентам;

– ототожнення ДФС поняття списання за рахунок резерву та анулювання боргу;

– відсутність публічних роз’яснень податкового законодавства з боку Міністерства фінансів.

В НАБУ зауважують, що з 2014 року інтенсивність податкових перевірок значно зменшилася. Відомо лише про чотири перевірки великих банків, але результати двох з них оскаржуються банками в судовому процесі. Основними причинами судового оскарження результатів перевірок є неоднозначні інтерпретації податкового законодавства фіскалами та відсутність публічних узагальнюючих роз’яснень від Мінфіну.

Відповідно до міжнародних правил, за якими нещодавно почала працювати і банківська система України, непрацюючими є кредити із простроченням платежу на понад 90 днів (30 – для банків), або за якими погашення боргу є малоймовірним без стягнення забезпечення. За даними НБУ, на кінець І кварталу 2017 року частка непрацюючих кредитів, інформацію про обсяги та частки яких публікуватиметься регулятором щомісяця, склала 55,1%. На таку суттєву кількість саме непрацюючих кредитів в портфелях банків накладаються податкові перешкоди, які не сприяють врегулюванню доволі складної ситуації з НПК.

За інформацією Світового банку, Україна має незадовільну оцінку – 3,9 за результатами діагностики перешкод щодо врегулювання НПК. Натомість у Німеччини, Ірландії, Італії цей показник взагалі дорівнює нулю, тому податковий режим не є перешкодою для роботи з непрацюючими кредитами. Проте більшість європейських країн мають оцінки податкового режиму значно кращі, ніж Україна. Наприклад, в Іспанії цей показник складає 0,9, в Словенії – 1,3, на Кіпрі – 2, у Португалії – 2,2.

Як зазначається у повідомленні НАБУ, Комітет Асоціації з питань оподаткування та обліку за результатами круглого столу надасть в Український філіал Світового банку матеріали для підготовки звіту до керівництва фінансового сектору Східної Європи з переліком практичних кроків щодо усунення причин податкових перешкод для врегулювання питання непрацюючих кредитів.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: