Що передбачає нова пенсійна реформа

Кабінет Міністрів презентував проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій», який передбачає реформування пенсійної системи. Нові механізми мають бути запроваджені з 1 жовтня 2017 року в разі ухвалення документу Парламентом.

РОЗМІР ПЕНСІЙ

Як зазначається у повідомленні прес-служби КМУ, першим кроком пенсійної реформи, запропонованої Урядом, стане осучаснення пенсій. Для цього запроваджуються єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат.

Зокрема, йдеться про нову формулу нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,4 грн. (раніше – в залежності від року призначення пенсії від 1197,91 грн. до 3764,4 грн.), тобто показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже утричі. У результаті підвищення пенсій у разі здійснення осучаснення зарплати до 3 764,4 грн. понад 5 млн. українських пенсіонерів з 1 жовтня 2017 року (після ухвалення цього законопроекту Парламентом) отримають підвищення пенсій від 200 грн. до 1 тис. грн. і більше щомісячно.

БЕЗДЕФІЦИТНІСТЬ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ

Мета пенсійної реформи – забезпечення бездефіцитності Пенсійного фонду в середньостроковій перспективі, що відбудеться через встановлення вимог до тривалості страхового стажу та мінімального розміру страхового внеску.

Раніше людина сплачувала до Пенсійного фонду менше, ніж отримувала. Так, станом на 1 січня 2015 року працівник у середньому сплачував 194392 грн. до Пенсійного фонду, натомість отримував після виходу на пенсію 204984 грн., з 2016 року ця різниця зросла з 127327 грн. до 231984 грн., вона і формувала дефіцит Пенсійного фонду.

Після підвищення Урядом мінімальної заробітної плати в країні внески до Пенсійного фонду сягнули 295680 грн. і перевищили видатки – 269352 грн.

ПЕНСІЙНИЙ ВІК

Розробляючи пенсійну реформу, Уряду вдалося уникнути підвищення пенсійного віку. Він залишається на рівні 60 років для людей, які мають страховий стаж 25 років.

При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу – громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу щодо мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).

ОСОБЛИВІ УМОВИ

Кабмін також передбачив скасування особливих умов виходу на пенсію, крім військовослужбовців. У цьому контексті пропонується замінити механізм відшкодування пенсій за віком на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску розміром 15% та 7% за працівників, зайнятих на роботах, передбачених списками №1 та №2, що будуть розширені, та запровадження з 1 січня 2019 року через Накопичувальний пенсійний фонд накопичувальних професійних пенсійних програм для окремих категорій осіб віком молодше 35 років.

Також з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших. У цьому контексті Уряд торік збільшив заробітні плати для вчителів та лікарів та продовжить таке підвищення.

ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ

Уряд ставить за мету досягнення стабільності пенсійної системи, що забезпечить справедливі пенсії і в майбутньому. Так, Кабінет Міністрів пропонує скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам (85% від розміру пенсії, але не менше 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Також КМУ передбачає в законопроекті автоматичну норму щодо щорічної індексації (перерахунку) пенсій для захисту від інфляції: з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50% зростання середньомісячних зарплат за три роки та на 50% індексу споживчих цін.

Крім того, Уряд пропонує передбачити на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% з 1 жовтня, а не з 1 грудня, як було заплановано Державним бюджетом. Таким чином, ця реформа з 1 жовтня дозволить підвищити пенсії 9 млн. з 12 млн. українських пенсіонерів.

ФІНАНСОВА СКЛАДОВА

За оцінками Уряду, додаткова потреба в коштах на проведення «осучаснення» пенсій з 1 жовтня 2017 року становить 11,2 млрд. грн. та близько 800 млн. грн. для того, щоб наблизити підвищення соціальних стандартів з 1 жовтня, а не з 1 грудня. Разом ця сума дорівнює 12 млрд. грн.

За чотири місяці 2017 року Кабмін забезпечив надходження до Пенсійного фонду додаткових 7,9 млрд. грн. після підвищення мінімальної зарплати. Очікується, що до кінця року додаткові надходження до Пенсійного фонду становитимуть понад 4 млрд. грн., що будуть спрямовані на виплату необхідних 12 млрд. грн.

У 2018 році додаткова потреба в коштах на виплату «осучаснених» пенсій з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму становитиме 30 млрд. грн.. Разом із тим, додаткові надходження від ініціатив, передбачених законопроектом, та зростання власних надходжень Пенсійного фонду України, що вже сьогодні відбувається, становитимуть 30 млрд. грн., яких має вистачити для виплати пенсій у 2018 році. Все, що перевищуватиме цей показник, йтиме на погашення дефіциту Пенсійного фонду та забезпечення стійкості пенсійної системи.

Більш детально – у Презентації Кабінету Міністрів

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: