Прямі іноземні інвестиції в Європу б’ють рекорди

Рекордний обсяг прямих іноземних інвестицій в Європу стимулював створення нових робочих місць. Про це свідчать дані Огляду інвестиційної привабливості країн Європи, здійсненого компанією EY (EY European attractiveness survey 2017).

 – У 2016 році в Європі за рахунок прямих іноземних інвестицій (ПІІ) було реалізовано 5845 проектів, що на 15% більше порівняно з попереднім роком.

– Великобританія, Німеччина та Франція залучили більше половини обсягу ПІІ в Європі в 2016 році.

– 56% світових інвесторів вважають, що європейська економіка відновить стійке зростання через 5 років.

КРАЇНИ-ЛІДЕРИ

Як зазначається в Огляді, обсяг прямих іноземних інвестицій в Європі в 2016 році сягнув рекордного показника. Було зафіксовано 5845 інвестиційних проектів (приріст -15%). При цьому завдяки притоку ПІІ було створено 259673 нових робочих місць (приріст – 19%).

Лідерами за кількістю інвестпроектів були Великобританія (1144 проекти), Німеччина (1063) та Франція (779). У ці країни спрямовано 51% загального обсягу інвестицій у регіоні. Іспанія посіла 4 позицію (308), а Польща – 5-ту (256), ставши першою представницею Центральної Європи у п’ятірці лідерів за цим показником. З-поміж перших трьох країн Франція показала найбільший приріст інвестиційних проектів – 30% у порівнянні з попереднім роком, залишивши позаду Німеччину (12%) та Великобританію (7%).

Серед ТОП-20 країн за кількістю інвестиційних проектів найбільший приріст показали Швеція, Італія та Чехія. Порівняно з 2015 роком їхні показники зростання становили 76%, 62% та 57% відповідно. Лише в Нідерландах, Бельгії та Швейцарії відбулося скорочення кількості проектів порівняно з попереднім роком на 5%, 5% та 2% відповідно.

УПЕВНЕНІСТЬ ІНВЕСТОРІВ

Попри те, що європейський ринок (500 млн. споживачів та 30 млн. компаній) залучив у 2016 році значний обсяг ПІІ, на короткострокові рішення інвесторів впливають геополітичні та макроекономічні виклики. Серед 505 опитаних керівників лише 28% планують нарощувати свою присутність в європейському регіоні. У 2015 році цей показник склав 32%. Водночас, упевненість інвесторів зміцнилася: 56% респондентів очікують повернення до стабільного економічного зростання в Європі щонайменше через 5 років. У 2015 році частка таких інвесторів становила 45%.

ПІІ ТА СТВОРЕННЯ НОВИХ РОБОЧИХ МІСЦЬ

В Україні та Молдові показник приросту робочих місць, створених завдяки прямим іноземним інвестиціям, у порівнянні з попереднім роком склав 435% та 220% відповідно. У 2016 році завдяки ПІІ в Україні було створено 4547 робочих місць, тоді як в 2015 році – лише 850.

Перше місце за кількістю створених у 2016 році робочих місць посіла Великобританія (43165), друге – Польща (22074), а третє – Німеччина (19961). Сербія, Франція та Румунія наблизилися до показників трійки лідерів: у кожній з цих країн було  створено понад 15000 робочих місць завдяки ПІІ.

АМЕРИКАНСЬКІ, НІМЕЦЬКІ ТА КИТАЙСЬКІ ІНВЕСТИЦІЇ

Торік американські компанії вклали кошти в 1310 проектів у Європі, що становить 22% від загальної кількості інвестпроектів. Кількість проектів цих компаній збільшилась на 10% у порівнянні з 2015 роком.

Проте левова частка ПІІ в Європі належала внутрішнім інвесторам, які профінансували 3233 проекти – на 18% більше ніж у попередньому році. Вони забезпечили 55% від всього обсягу інвестицій та створили 138431 робоче місце. Німеччина утримала позицію лідера на внутрішньому ринку: німецьким капіталом було профінансовано 651 проект в Європі. Це на 25% більше за показник 2015 року. За Німеччиною йдуть Франція (346 проектів), Великобританія (335), Швейцарія (289) та Італія (187).

Дослідження також показало, що китайські компанії активізували діяльність в Європі в порівнянні з 2015 роком: 297 інвестиційних проектів (на 25% більше ніж попереднього року) та 7919 створених робочих місць. Дві третини китайських проектів були пов’язані зі сферами маркетингу та продажів, за ними йдуть виробничі та дослідницькі проекти (52 і 22 відповідно).

ІНВЕСТПРИВАБЛИВІСТЬ ЄВРОПЕЙСЬКИХ МІСТ

Лондон очолив рейтинг міст за кількістю проектів ПІІ у 2016 році. На його частку припало близько 40% всіх проектів, що фінансуються завдяки прямому іноземному інвестуванню у Великобританії. Друге місце в рейтингу посів Париж із 270 проектами. Значне зростання кількості інвестиційних проектів відзначено також у німецькому місті Дюссельдорф та окрузі Верхня Баварія (центр – Мюнхен), які посіли відповідно третє та четверте місця, тоді як іспанська Каталонія (центр – Барселона) піднялась на п’яту сходинку із річним зростанням у 5%.

На думку інвесторів, Лондон зберіг першість серед найпривабливіших міст Європи. Проте його привабливість помітно впала з 52% у 2015 році до 32% у 2016 році. За оцінками інвесторів, Париж і Берлін посіли третє та четверте місця, хоча їхня привабливість зменшилась у порівнянні з попереднім роком на користь інших європейських міст, зокрема, Франкфурта, Мюнхена та Амстердама.

АНАЛІЗ СЕКТОРІВ

Чверть минулорічних проектів ПІІ припала на ринки програмного забезпечення та ділових послуг. У 2016 році ринок програмного забезпечення став найбільшим осередком залучення прямих іноземних інвестицій в Європу, в рамках якого було створено 780 проектів (майже 12% від загальної кількості). Ринок ділових послуг посів друге місце за привабливістю і показав зростання на 47% у 2016 році. Це було зумовлено високою активністю у Великобританії, Німеччині, Франції та Іспанії. Ірландія та Нідерланди також показали вражаюче зростання кількості проектів на ринку ділових послуг – 343% та 133% відповідно.

Слід зауважити, що у 2015 році на промисловий сектор припадало 29% проектів ПІІ (1455) та 53% робочих місць. У 2016 році ця галузь залучила кошти для 1538 інвестиційних проектів, тобто на 6% більше. Огляд також показав, що регіон Центральної та Східної Європи позиціонує себе як «виробничий цех» континенту. У цьому регіоні у 2016 році було профінансовано 755 проектів (приріст на 15%) або 49% усіх промислових інвестиційних проектів в Європі (у 2015 році цей показник дорівнював 45%).

ДРАЙВЕРИ ІНВЕСТИЦІЙ

За даними EY, 80% інвесторів, які працюють в Європі, відповіли, що не планують переміщувати бізнес в інший регіон у зв’язку з Brexit. Проте вони занепокоєні з приводу можливих наслідків податкового, адміністративного чи регуляторного характеру. Попри геополітичну невизначеність, 65% респондентів продемонстрували впевненість щодо майбутнього Європейського Союзу. Опитування свідчить, що вільний рух товарів, послуг, капіталу та робочої сили в усіх 28 кранах-членах ЄС забезпечив привабливе середовище для розвитку бізнесу, інвестицій та створення робочих місць.

Необхідність навчання та підвищення кваліфікації стали найбільш важливим драйвером інвестицій в європейський регіон (37% у порівнянні з 29% в 2015 році), випередивши необхідність розвитку високих технологій та інновацій (34%).

Керуючий партнер практики EY в регіоні EMEIA Енді БОЛДВІН прокоментував: «Незважаючи на геополітичні виклики 2016 року, інвестори продовжували вкладати в один із найбільших світових ринків. Вперше з часів фінансової кризи 2008 року темп зростання ВВП Єврозони випередив США. Сповільнення економіки на багатьох ринках, що розвиваються, також могло сприяти підвищенню інвестиційної привабливості Європи в 2016 році. Наше дослідження показує, що світові інвестори вважають європейську робочу силу важливим активом. Впровадження робототехніки та штучного інтелекту також сприяє розвитку секторів виробництва та професійних послуг в Європі.

Ділові та політичні кола мають працювати разом для зміцнення сильних позицій Європи та підвищення привабливості регіону у сфері ІТ, надання професійних послуг та залучення талановитих кадрів. Щоб забезпечити успішну реалізацію стратегії цифрового майбутнього та сприяти появі європейських технологічних гігантів, необхідно фокусуватися на створенні єдиного цифрового ринку, встановлювати зв’язки між різноманітними технічними екосистемами та підтримувати їх, та більше інвестувати в освіту й отримання навичок, зокрема в напрямку STEM».

Більш детально – в Огляді інвестиційної привабливості країн Європи компанії EY

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: