НБУ переводить платіжну інфраструктуру на стандарт ISO 20022

Такий крок дозволить осучаснити Систему електронних платежів та зробити її більш функціональною та ефективною.

Порядок впровадження в Україні міжнародного стандарту ISO 20022 був обговорений на нараді, яка відбулася в Нацбанку  за участі представників державних органів, банків, небанківських платіжних установ, компаній розробників банківського програмного забезпечення, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

У ході наради Директор Департаменту інформаційних технологій НБУ Володимир НАГОРНЮК зазначив: «Національний банк продовжує працювати над удосконаленням платіжної інфраструктури нашої країни і одним з важливих напрямів є розвиток Системи електронних платежів та перехід її функціонування на міжнародний стандарт ISO 20022». За його словами, це дасть можливість функціонально осучаснити СЕП, підвищити її ефективність, надійність та взаємодію з іншими системами, наблизити роботу системи до світових практик.

Пан Нагорнюк також зауважив, що це комплексний проект, втілення якого неможливе без злагодженої роботи всіх учасників платіжного ринку, та запропонував активно долучатися до спільних практичних напрацювань у реалізації проекту.

У свою чергу Наталія ЛАПКО, Заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ, розповіла учасникам наради про суть стандарту, зазначивши при цьому, що цей стандарт є «фінансовим есперанто», а отже, універсальною мовою взаємодії різних автоматизованих систем учасників фінансових і торгових ринків. Він дає змогу забезпечити на високому рівні операційну сумісність між автоматизованими системами та забезпечує наскрізну обробку проходження інформації. Тому впровадження цього стандарту для економіки країни є дуже важливим.

Наразі Нацбанком уже напрацьовані покрокові функції запровадження стандарту ISO 20022. Разом із тим напрацювання методології формалізованого опису бізнес-процесів для адаптації стандарту у вітчизняному середовищі потребує значної роботи. Наталія Лапко наголосила на тому, що Національний банк завжди відкритий для пропозицій учасників платіжного ринку, та закликала спрямувати спільні зусилля на цей важливий напрям удосконалення платіжної інфраструктури.

Спеціалісти Національного банку звернули увагу присутніх на те, що запровадження міжнародного стандарту ISO 20022 торкнеться не тільки змін національної платіжної системи при впровадженні нової СЕП-4, але охопить весь фінансовий ринок України: обіг цінних паперів, торгівельні операції, опрацювання карткових платежів, обмінні операції.

Серед питань, що ініціювали представники платіжного середовища, були такі, як необхідність використання міжнародного номера банківського рахунку IBAN, створення тестового майданчика ISO 20022 для розробників, специфікації та протоколи захисту при впровадженні ISO 20022. Усі ці питання враховуватимуться під час розробки ISO 20022.

Учасники зустрічі домовилися продовжити роботу у профільних робочих групах, що зосередяться на питаннях:

– узгодження форматів платіжних повідомлень;

– створення повного переліку типів платежів для України згідно зі стандартом ISO 20022;

– формування розширеного переліку необхідних реквізитів;

– створення базових довідників для роботи в новому стандарті тощо.

Найближчим часом робочі групи розпочнуть опрацювання адаптації стандарту ISO 20022 до українського фінансового ринку.

Слід нагадати, що Національний банк планує ввести у промислову експлуатацію оновлену СЕП на базі міжнародних стандартів наприкінці 2019 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: