НБУ зайнявся питаннями споживчого кредитування

Регулятором було прийнято ряд відповідних нормативно-правових актів на виконання положень Закону «Про споживче кредитування», який набув чинності 10 червня 2017 року.

РОЗРАХУНОК ВАРТОСТІ КРЕДИТІВ

НБУ затвердив нові правила розрахунку банками України загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит, інформує прес-служба регулятора.

Зокрема, Національний банк встановив методику розрахунку загальної вартості кредиту для позичальника-фізичної особи, що відповідає положенням Закону «Про споживче кредитування» в частині складових загальної вартості кредиту. До цих складових належать платежі за послуги кредитодавця та кредитного посередника (за наявності).

Крім того, НБУ, відповідно до положень даного Закону, розробив методику розрахунку реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит, яка базується на положеннях Директиви ЄС 2008/48/ЄС про кредитні угоди для споживачів. Формула розрахунку реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит повністю відповідає законодавству ЄС. Для її розрахунку використовується формула ефективної річної процентної ставки, яка є універсальним показником для будь-якої схеми нарахувань за кредитом. Таким чином, врахування положень Директиви ЄС 2008/48/ЄС при обчисленні реальної річної ставки забезпечує єдиний підхід до розрахунку банками загальної вартості кредиту для позичальника-фізичної особи, надає йому можливість здійснити порівняльний аналіз умов різних кредитних угод та обрати найбільш прийнятний для себе варіант.

Обидві методики розрахунку введені в дію Постановою Правління НБУ від 8.06.2017 р. №49 «Про затвердження Правил розрахунку банками України загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит», яка набула чинності з 10 червня 2017 року.

У зв’язку з прийняттям цієї постанови втрачають чинність Правила надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту, затверджені Постановою Правління Національного банку України від 10 травня 2007 року №168.

ВИМОГИ ДО КРЕДИТНИХ ПОСЕРЕДНИКІВ

Поряд із цим, Національний банк вперше установив вимоги до діяльності кредитних посередників у сфері споживчого кредитування відповідно до Закону «Про споживче кредитування.

Відповідно до встановлених НБУ вимог кредитний посередник повинен:

– належати до резидентів та мати повну цивільну дієздатність;

– мати достатній рівень знань у сфері споживчого кредитування;

– мати бездоганну ділову репутацію;

– відповідати встановленим вимогам протягом усього періоду своєї діяльності (таку відповідність постійно контролюватиме банк, з яким кредитний посередник уклав договір).

Якщо кредитний посередник відповідає усім вимогам, то він має право розпочати свою діяльність після укладення з банком посередницького договору та оприлюднення банком даної інформації на власному сайті.

«Вимоги Національного банку сприятимуть тому, що кредитні посередники надаватимуть споживачам банківських послуг більш повну інформацію про банки, банківські продукти, умови отримання кредитів, а також нестимуть за це відповідальність перед споживачами. Це сприятиме розвитку та підвищенню прозорості ринку споживчого кредитування в Україні», – зазначила Заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА.

У разі невідповідності кредитного посередника встановленим НБУ вимогам банк повинен:

– достроково розірвати з ним посередницький договір;

– вернутися до НБУ для виключення інформації про кредитного посередника з переліку;

– припинити видачу споживчих кредитів із залученням такого кредитного посередника.

Зазначимо, що відповідальність за порушення кредитним посередником законодавства лежить на банку, з яким кредитний посередник уклав посередницький договір. Така вимога пояснюється тим, що Закон «Про споживче кредитування» не наділяє Національний банк повноваженнями застосовувати заходи впливу до кредитних посередників за порушення законодавства у сфері споживчого кредитування.

Однак Національний банк вестиме перелік кредитних посередників банків. Ведення переліку передбачає:

– автоматичне включення чи виключення інформації про кредитного посередника (на підставі отриманого від банку файлу-повідомлення зі зворотним надсиланням НБУ квитанції-підтвердження про включення/виключення відомостей до/з переліку);

– збирання та облік загальних відомостей про кредитного посередника (найменування, адреса, номер телефону тощо) та про посередницький договір (дата укладення та номер, дата початку та закінчення дії, ПІБ підписантів, перелік посередницьких послуг, відомості про статус кредитного посередника).

Відповідні зміни передбачено Постановою Правління НБУ 8.06.2017 р. №50 «Про впорядкування діяльності кредитних посередників у сфері споживчого кредитування на ринку банківських послуг», яка набуває чинності з 10 червня 2017 року.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: