Що передбачає новий Закон «Про споживче кредитування»

Основні положення документу були проаналізовані на круглому столі «Закон про споживче кредитування: набрання чинності». Захід був організований Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору» та Незалежною асоціацією банків України.

Основні положення Закону України «Про споживче кредитування» (№1734-19) – це прозорість споживчих кредитів, запобігання неправдивій рекламі та розкриття інформації про умови кредитування, повідомляється на офіційній сторінці Проекту у Facebook.

«Результатом прийняття нового Закону України стане підвищення справедливості, прозорості та довіри населення до фінансового сектору», – висловив свою думку Координатор програм Відділу економічного зростання USAID Джейкоб МОРРІН під час обговорення практичних наслідків набрання чинності новим Законом.

Закон «Про споживче кредитування» набув чинності 10 червня 2017 року. З цього часу фінансові установи зобов’язані дотримуватися всіх його норм. Закон поширюється на всі споживчі кредити (зі строком більше 1 місяця та на суму більше однієї мінімальної зарплати) та передбачає такі основні зміни:

– реклама споживчого кредиту буде містити перелік обов’язкової інформації, у тому числі реальну процентну ставку (рекламу кредитів «під 0%» та кредитів без перевірки кредитоспроможності позичальника буде заборонено);

– інформація щодо умов кредитування буде надаватися споживачу у зрозумілих термінах та в стандартизованому форматі («паспорт споживчого кредиту»);

– проект договору надаватиметься для ознайомлення до його укладення;

– стане можливим укладення договору в електронній формі з накладенням електронних цифрових підписів чи їхніх аналогів;

– у документах, які надаються споживачу, буде зазначатися реальна процентна ставка;

– буде змінено черговість погашення вимог за кредитом у сприятливий для споживача бік та обмежено максимальний розмір штрафів і пені.

«Цей закон забезпечує застосування чесних практик на ринку споживчого кредитування, але він не в повній мірі вирішує проблеми споживача. Якомога швидше потрібно прийняти інший законопроект №2456-д, що зробить систему захисту прав споживачів фінансових послуг дієвою та надасть регуляторам необхідні повноваження», – зазначила Заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія ВІТКА. За її словами, прийняття зазначеного законопроекту сприятиме збільшенню довіри до фінансового сектору, а значить більш активному застосуванню споживчого кредиту як інструмента фінансування, подальшому зниженню вартості кредитних ресурсів та, відповідно, полегшенню доступу споживачів до користування банківськими продуктами.

«Закон «Про споживче кредитування» є важливим кроком до повернення довіри між банками і населенням. Крім того, закладені в ньому норми дозволяють укладати договори в електронному вигляді. Це дозволить знизити витрати та підвищити якість сервісу банківських установ. Але для повноцінного відновлення кредитування також важливим є захист прав кредиторів та прийняття відповідних законодавчих змін, які унеможливлять кредитне шахрайство, особливо у сфері кредитування реального сектору економіки», – прокоментувала Олена КОРОБКОВА, Виконавчий директор НАБУ.

Протягом наступного року Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» продовжуватиме моніторинг запровадження практики споживчого кредитування і в рамках моніторингу проведе дослідження реклами та процесу надання послуг у фінансових установах із використанням методу «таємної» закупівлі.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: