Практика діяльності корпоративних секретарів

У Києві відбувся IV Міжнародний форум корпоративних секретарів «Корпоративне управління: міжнародні тренди та українська практика». Організаторами заходу виступили Професійна асоціація корпоративного управління та Міжнародна фінансова корпорація.

Корпоративним секретарем у всьому світі називають одного з вищих керівників компанії, відповідального за координацію всієї роботи з корпоративного управління. Саме від нього залежить правове і адміністративне забезпечення діяльності всіх органів управління, обмін інформацією між власниками, менеджментом і акціонерами, а також дотримання інтересів усіх стейкхолдерів.

В українських банках і компаніях реального сектору економіки інститут корпоративного секретаря застосовується вже досить широко. І хоча в Україні робота корпоративного секретаря не регулюється нормами національного законодавства, а вимоги до неї формуються на рівні кращих практик корпоративного управління, що застосовуються в Європі і Північній Америці, наявність корпоративного секретаря в штаті компанії значно підвищує рівень комунікації і робить більш ефективною всю систему корпоративного управління. Чим прозоріше і зрозуміліше корпоративне управління – тим більше довіри компанія викликає у інвесторів, а значить – і більше шансів залучити фінансування.

Програма цьогорічного Форуму корпоративних секретарів складалася з чотирьох сесій, а саме:

– Держава в корпоративних відносинах – регулятор, акціонер, арбітр, «директор з розвитку»: тенденції, інновації, проблеми та шляхи їх вирішення.

– Концепція GRC, інші тенденції, що визначають розвиток корпоративного управління в світі. Чи встигне українська практика за світовими процесами?

– Професія корпоративного секретаря. Тренди останніх років, вимоги роботодавців та можливості для працівників.

– Практика роботи корпоративного секретаря в Україні. Успішні кейси.

Як зазначив Голова Правління ПАКУ Олександр ОКУНЄВ, Форум корпоративних секретарів – це платформа для обговорення нормативних новацій, кращої практики, а також передового досвіду зарубіжних партнерів у сфері корпоративного права та управління.

Важливою складовою Форуму є підведення підсумків конкурсу «Корпоративний секретар 2016 року» та нагородження переможця, лауреатів й номінантів Конкурсу.

Останнім часом у сфері корпоративного управління, зокрема в його законодавчому забезпеченні, відбулись позитивні зміни, повідомив Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ. Насамперед, йдеться про прийняття нового Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах), який передбачає механізм squeeze-out. Також незабаром має бути підписано Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо корпоративних договорів).

При цьому корпоративне управління в Україні необхідно виводити на новий рівень, наповнювати його законами та практикою, змінювати культуру управління державним майном.

Для Комісії корпоративне управління є дуже важливим елементом. Особлива увага регулятора сьогодні приділяється новому законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо розкриття інформації на фондовому ринку та вдосконалення порядку емісії цінних паперів та розширення можливостей для залучення капіталу), який суттєво змінює підходи щодо розкриття інформації акціонерними товариствами.

На думку пана Хромаєва, без цивілізованого корпоративного управління неможливо створити повноцінний фондовий ринок та сподіватися на його стабільний розвиток. Паралельно необхідно розвивати інфраструктуру ринку капіталу на основі стандартів ЄС.

За словами Директора Департаменту управління державною власністю Мінекономрозвитку Олени ДЬЯЧЕНКО, зараз держава управляє великою кількістю підприємств з різних секторів економіки. Досить часто непросто виконувати роль власника в тих галузях, де приватний бізнес є більш конкурентним за державні компанії. Враховуючи це, існують плани щодо приватизації значної частини невеликих державних підприємств.

Разом із цим потрібно підвищувати рівень корпоративного управління в державних компаніях, зокрема шляхом створення наглядових рад з незалежними директорами. Такі кроки сприятимуть не лише підвищенню рівня корпоративної культури в держсекторі, але й розвитку корпоративного управління в Україні в цілому.

Заступник Голови ФДМУ Юрій НІКІТІН акцентував увагу на необхідності існування чіткої політики управління державними компаніями. Зокрема, йдеться про запровадження стандартів корпоративного управління, вдосконалення діяльності наглядових рад, введення посади корпоративного секретаря тощо.

За словами пана Нікітіна, Фонд держмайна здійснює корпоративне управління на держпідприємствах лише в рамках їх підготовки до приватизації та підвищення їх інвестиційної привабливості. При цьому є сенс розглянути ідею щодо створення окремої структури, яка управлятиме всіма державними компаніями, адже сьогодні функції з управління ними розпорошені між різними міністерствами.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: