Трансформація корпоративних відносин згідно зі світовою практикою

У Києві відбулася Міжнародна конференція з питань корпоративного управління. Організаторами заходу виступили Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» за участі представників Комісії з цінних паперів та фондових бірж США (US SEC) та Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами США (CFTC).

Як зазначається на офіційній сторінці НКЦПФР у Facebook, Конференція присвячувалася обговоренню стану корпоративного управління в Україні. Актуальність цієї теми пояснюється тим, що реформування фінансового сектору держави неможливе без трансформації корпоративного законодавства, підвищення рівня корпоративного управління відповідно до європейських практик та стандартів, підвищення прозорості фінансових ринків тощо.

На початку Конференції відбувся Інформаційний день для емітентів та учасників фондового ринку, а також круглий стіл на тему «Розкриття інформації та корпоративне управління в акціонерних товариствах».

У подальшому обговорення проходило в рамках таких сесій:

– Значення корпоративного управління для розвитку ринку капіталу.

– Роль наглядової ради в системі корпоративного управління.

– Підвищення ролі і відповідальності зовнішніх та внутрішніх аудиторів.

– Корпоративне управління у ринкових посередників.

– Необхідність підвищення вимог щодо дотримання корпоративного управління та розкриття інформації.

Відкриваючи Конференцію, Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ зазначив: «Триває другий тиждень заходів, присвячених темі корпоративного управління. Вони доповнюють один одного, і для нас важливо продовжувати цю дискусію. Адже корпоративна реформа має бути суттєвою, повною та змістовною в усіх сегментах. Ми повинні якісно рухатись вперед у цьому напрямку, щоб Україна отримала належний рівень корпоративного управління, який відповідатиме кращим світовим практикам».

Аналізуючи перспективи розвитку корпоративних відносин в нашій країні, Директор з управління ЄБРР Оляна ГОРДІЄНКО повідомила: «Не існує єдиного рецепту, який запустить корпоративне управління в Україні. Це залежить від багатьох факторів і процесів. Усі процеси у нас в країні відбуваються паралельно – це і зміни корпоративного законодавства, і реформа судової системи, і повноваження регулятора ринку, і багато іншого. Така наша специфіка. Але з часом цей пазл складеться, і ми побачимо глобальні зміни».

Окрема увага на заході була приділена діяльності незалежних директорів у державних компаніях. Керівник офісу Національної інвестиційної ради Юлія КОВАЛІВ так прокоментувала це питання: «Люди, які будуть незалежними директорами в державних компаніях, повинні відповідати за свою роботу не по формі, а по духу. Є дві ключові речі, які важливі для членів борду, – це незалежність і професійність. Адже людина, яка дорожить своєю репутацією, апріорі буде приймати незалежні й професійні рішення».

У ході дискусії щодо підвищення ролі аудиторів Директор Департаменту систематизації та аналізу фінансової звітності учасників ринку цінних паперів та емітентів та пруденційного нагляду НКЦПФР Катерина РАФАЛЬСЬКА окреслила важливість їх роботи: «Якість послуг аудиторів – це спільна відповідальність і регуляторів, і інвесторів, і тих, хто замовляє аудиторські послуги. Для підвищення якості аудиту всі сторони повинні бути в цьому зацікавлені. Серед іншого, якість роботи аудиторів залежить і від первинної фінансової звітності. Тому щодо суспільно важливих підприємств повинні обов’язково застосовуватись стандарти МСФЗ».

Перший заступник начальника Головного управління з питань економічного розвитку Адміністрації Президента України Олег КАНЦУРОВ додав: «Необхідно запровадити такий суспільний нагляд, щоб аудитор зрозумів, що він постійно знаходиться під увагою. Суспільство повинно бути впевнено в якості роботи аудитора. Для цього він повинен нести відповідальність за якість своєї роботи. І нести цю відповідальність не лише перед замовником послуг, а й перед третіми особами. Адже, якщо треті особи понесли збитки з причини неякісного аудиторського висновку, вони повинні мати можливість компенсувати ці збитки».

Директор Департаменту ліцензування Національного банку України ОЛЕКСАНДР БЕВЗ розповів про кризу у банківському секторі, яка показала, що майже всі фінансові установи, які залишили ринок, мали дуже низький рівень корпоративного управління. Українські фінансові інституції не розуміють значення корпоративного управління і сприймають це як чергові регуляторні вимоги. І це дуже велика проблема. Розвиток буде лише тоді, коли до гравців ринку прийде усвідомлення важливості впровадження корпоративного управління.

У свою чергу Директор Департаменту стратегії розвитку фондового ринку НКЦПФР МАКСИМ ЛІБАНОВ анонсував підписання наступного тижня Меморандуму між НБУ та НКЦПФР, яким буде нарешті усунуто конфлікт інтересів шляхом дотримання принципу розмежування функцій управління корпоративними правами та регулювання операцій. За його словами, НБУ та НКЦПФР відмовляться від виконання функції з управління корпоративними правами в НДУ та РЦ і передадуть такі функції до інших державних органів. Крім того, регулятори сприятимуть максимальній ефективності ведення бізнесу НДУ та РЦ з метою залучення стратегічного інвестора до складу акціонерів цих товариств.

Заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія ВІТКА проаналізувала поточний стан розкриття інформації на ринку капіталу. Зокрема, вона зауважила: «Якщо ми поглянемо на наш ринок сьогодні, то ми маємо 15266 АТ. Половина з цих товариств це приватні та публічні компанії, а інша частина це відкриті та закриті товариства, які з певних причин не привели свою діяльність у відповідність до чинного законодавства. Лише одна третина АТ подає річну звітність до Комісії, тому ми не маємо розуміння про діяльності більшості товариств. Наш корпоративний ландшафт зазнає необхідних змін лише тоді, коли компанії будуть публічними та приватними не за формою свого існування, а за суттю діяльності, зокрема через призму розкриття інформації».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: