Інвестиційна привабливість України зростає

Індекс інвестиційної привабливості України зріс до 3,15 балів з 5 можливих. Про це свідчать дані нового дослідження Європейської Бізнес Асоціації.

Останній раз Індекс залишав негативну площину та перетинав межу в 3 бали наприкінці 2011 року. При цьому в червні минулого року його значення дорівнювало 2,88 бали, а у грудні – 2,85 бали. Це може свідчити про те, що бізнес потроху оговтується від постійного стресу кризових років та нарешті починає займати активну позицію.

ПОЗИТИВНІ ТРЕНДИ

Згідно з дослідженням ЄБА, 2017 рік для багатьох галузей розпочався досить вдало. Упродовж попередніх шести місяців компанії-члени Асоціації часто позитивно висловлювались щодо ставлення Уряду до розвитку інновацій, IT та креативної економіки, розбудови виробничих потужностей, відкриття додаткових дослідницьких центрів й терміналів, розширення або укрупнення торговельних мереж, запуску авіа-рейсів лоукостерів тощо.

У квітні поточного року новий Уряд відзначив рік своєї роботи, і бізнес-спільнота мала нагоду підсумувати основні здобутки Кабінету міністрів, відмітивши низку позитивних зрушень. Серед них респонденти назвали такі, як відкритість державних даних, поступову дерегуляцію, помітний розвиток електронних сервісів (зокрема, електронну систему відшкодування ПДВ), спрощення процедури отримання дозвільних документів на будівництво, мораторій на перевірки, послаблення валютного контролю, запровадження інституту приватних виконавців, прийняття закону про squeeze-out тощо.

Неквапливими, але впевненими кроками Україна здобула довгоочікуваний безвізовий режим, який став своєрідним маркером розвитку нашої країни за європейським зразком. Ця новина майже співпала з вдалим проведенням міжнародного конкурсу Євробачення, який відкрив Україну як новий перспективний та недорогий туристичний напрямок.

МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ

З метою складання Індексу інвестиційної привабливості України Європейська Бізнес Асоціація раз на півроку задає директорам своїх членських компаній п’ять питань:

1) Що ви думаєте про поточний інвестклімат?

2) Чи змінився він у порівнянні з попереднім періодом?

3) Які ваші прогнози щодо того, як зміниться інвестклімат у наступному півріччі?

4) Чи вигідно буде інвестувати в Україну в наступні шість місяців?

5) Які зміни у вашій галузі ви очікуєте в найближчому півріччі?

Крім того, було задане ще одне бонусне питання – який з органів державної влади є наразі найбільш та найменш ефективним?

У ході дослідження було використано шкалу Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 – це вкрай негативно, 5 – вкрай позитивно, 3 – нейтрально.

У цілому, в ході дослідження було проаналізовано експертні оцінки 142 керівників найбільших міжнародних та українських компаній.

ОЦІНКА ІНВЕСТОРІВ

Результати проведеного опитування показали, що негативні настрої бізнесменів не зникли, але справді послабилися. Наприклад, наприкінці 2016 року інвестори вказували на обережний розвиток та поступову адаптацію до економічних умов. Наразі мова йде про незначний, але помітний прогрес.

У першому півріччі 2017 року було 54% незадоволених бізнес-кліматом інвесторів. Проте цей показник на 13% нижчий за попередній, адже у грудні 2016 року таких інвесторів було 67%. Інвестиційний клімат став більш передбачуваним, оскільки не відбувалося різких погіршень ситуації, а бізнес за цей час звик до існуючих умов і пожвавив свою активність.

Відсоток задоволених поточним станом справ також збільшився, якщо порівняти з минулорічним результатом. Наразі 13% топ-менеджерів вважають бізнес-середовище сприятливим (наприкінці 2016 року таких було лише 9%).

Водночас старі проблеми, серед яких корупція та надто повільний темп реформ у деяких сферах (наприклад, судова та земельна реформи), не зникли. Проте ситуація в країні стала більш стабільною. В ЄБА вважають, що саме тому цього разу більшість опитаних оцінили інвестиційне середовище нейтрально.

ЯК ПІДТРИМАТИ ПОЗИТИВНИЙ ТРЕНД

З помітно більшим оптимізмом інвестори дивляться у майбутнє. Так, 46% опитаних впевнені, що бізнес-клімат стане кращим до кінця 2017 року (у попередньому дослідженні так вважало 35% респондентів).

38% директорів членських компаній Асоціації також вважають, що український ринок буде сприятливим для залучення нових інвестицій у другій половині 2017 року.

І лише 19% схиляються до протилежної думки (при цьому в грудні 2016 року 42% респондентів не вважали, що ринок України буде привабливим для нових інвесторів у першому півріччі 2017 року).

Серед найбільш пріоритетних проблем, які потребують особливої уваги з боку влади, бізнес назвав три незмінні позиції:

– боротьба з корупцією – 36%;

– судова реформа – 20%;

– земельна реформа – 11%.

Поодинокі учасники також відмітили такі негативні фактори, як повільний темп реформ, зависокі ставки кредитування бізнесу, конфлікт на Сході країни, бюрократія, контрабанда та тіньова економіка тощо.

Отже, як зазначають експерти ЄБА, попри підвищення інтегрального показника до ідеалу ще далеко. Однак те, що Індекс інвестиційної привабливості України вийшов з негативного значення і наразі займає нейтральну позицію, свідчить, що в державі поступово відбуваються зміни на краще.

Більш детально – у Презентації ЄБА

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: