Як банки працюватимуть з Фондом гарантування вкладів

Представники банків та ФГВФО обговорили зміни щодо стандартів роботи Фонду, а також методологію розрахунку штрафних санкцій за порушення умов гарантування вкладів та порядок розрахунку регулярних відрахувань і базових ставок.

Обговорення відбулось у рамках круглого столу, організованого Комітетом НАБУ з питань регуляторної політики і нагляду, передає прес-служба Незалежної асоціації банків України. Зазначені зміни передбачені в законопроекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо підвищення ефективності виведення банків з ринку, продажу активів банків, а також адаптації до міжнародних стандартів та актів законодавства ЄС) (реєстраційний №6273).

Учасники заходу проаналізували низку актуальних питань, зокрема, необхідність попереднього ознайомлення банків з методологією зміни підходів при обчислені базової ставки регулярного збору, розмір диференційованих відрахувань до Фонду, а також визначення параметрів, за якими банкам буде призначатись статус тимчасового учасника ФГВФО. Окрім цього, банкіри акцентували увагу представників Фонду на доцільності перегляду підходів до визначення розміру штрафних санкцій за порушення умов законодавства з гарантування вкладів фізичних осіб у залежності від суттєвості та обсягів вчиненого порушення.

Заступник директора-розпорядника Фонду Андрій ОЛЕНЧИК проінформував учасників, що запропоновані зміни, наприклад, механізми, за якими буде коригуватись рівень базових ставок відрахувань до Фонду, спрямовані на запровадження системи раннього попередження виникнення проблем у банківській системі, а також з метою розрахунку майбутніх витрат Фонду на виведення банку з ринку та здійснення виплати відшкодування вкладникам.

«Пропонується ввести обмеження участі банку в системі гарантування вкладів фізичних осіб, якщо він не виконує свої зобов’язання перед такою системою – надання/позбавлення Фондом банку статусу тимчасового учасника. Банки і Фонд повинні бути в цьому процесі партнерами задля досягнення спільної мети – оздоровлення банківської системи», – зауважив Андрій Оленчик.

Керівники структурних підрозділів Фонду розповіли про методологічні аспекти запровадження повноцінної системи диференційованих зборів до ФГВФО, що буде базуватись на оцінці ризиків з урахуванням активів, зазначених у балансі, а також показників ризиків, зокрема достатності капіталу, якості активів і ліквідності. При цьому вони повідомили, що всі складові методик щодо оцінки банків узгоджуються з Національним банком України.

Зі свого боку, представники банків висловили стурбованість щодо суттєвого збільшення суми штрафів виключно за рахунок збільшення розміру статутного капіталу, що були направлені акціонерами до банків для погашення значних втрат у зв’язку з останніми економічними та політичними процесами, які відбувались в Україні з 2012 року.

Голова Комітету НАБУ з питань регуляторної політики і нагляду Артур ЗАГОРОДНИКОВ зазначив: «Банки України підтримують розвиток та вдосконалення роботи Фонду, але занепокоєні створенням додаткового наглядового органу із можливим збільшенням наглядового тиску на банки». Він також підкреслив важливість таких зустрічей та більш повного інформування банківського суспільства щодо конкретних намірів Фонду, планів та регуляторних змін в умовах трансформації його діяльності.

За результатами круглого столу, з метою практичного впровадження позитивного досвіду співпраці Комітету та Фонду, було запропоновано включити фахових спеціалістів НАБУ до робочих груп ФГВФО та Національного банку України для відпрацювання та розробки нормативно-правових документів щодо оцінки ризикової діяльності банків.

Також було вирішено надіслати пропозиції НАБУ щодо перегляду підходів до розрахунку адміністративно-господарських санкцій та спільно опрацювати методику розрахунку стрес-тестування системи гарантування, розроблену Фондом.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: