В Україні вводиться процедура примусового викупу акцій

Її особливості були проаналізовані на засіданні Комітету з корпоративного права та фондового ринку Асоціації правників України.

РЕВОЛЮЦІЙНІ ЗМІНИ

Згідно з повідомленням прес-служби АПУ, у заході взяли участь представники НКЦПФР, АМКУ, НДУ, а також провідні юристи та експерти з корпоративного управління. Вони зосередили свою увагу на обговоренні практичних аспектів squeeze-out (примусового викупу акцій).

Слід зазначити, що новим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах) (№1983-VIII) передбачається:

– удосконалення механізму придбання акцій приватного акціонерного товариства за наслідком придбаного контрольного пакета акцій;

– запровадження механізму придбання акцій публічного акціонерного товариства за наслідком придбаного контрольного та значного контрольного пакета акцій;

– запровадження механізму обов’язкового продажу акцій акціонерами на вимогу акціонера – власника 95% акцій товариства;

– запровадження механізму обов’язкового придбання власником, який володіє пакетом у розмірі більше ніж 95% простих акцій товариства, на вимогу акціонерів товариства належних їм акцій.

Про роль цього Закону та введення інституту примусового викупу акцій (squeeze-out) зазначила модератор дискусії, Партнер Investor Relations Agency Оксана ПАРАСКЕВА: «За своїм наповненням те, що є в цьому законі – це початок революційних змін, до яких ми йшли дуже довго і, дійсно, введення інституту обов’язкового викупу акцій в Україні є дуже серйозним кроком у розвитку і стимулюванні корпоративного управління. З великою гордістю я можу сказати, що навіть сам факт прийняття закону вже дозволив підвищити Індекс інвестиційної привабливості, який заміряє Європейська Бізнес Асоціація до рівня 3,15, що вище 3 балів, які не змінювались упродовж останніх шести років».

Учасники заходу проаналізували принципи, особливості та порядок проведення процедури squeeze-out, у тому числі звернули увагу на питання розкриття інформації, взаємодії емітента, домінуючого акціонера та центральних депозитаріїв. Окремо обговорили питання з представниками Антимонопольного комітету України щодо можливих узгоджувальних процедур, які необхідно буде проходити в рамках squeeze-out.

У ході засідання правники поділились своїм баченням перспективи введення рахунків ескроу та проаналізували проблемні питання, пов’язані із ним та режимом обтяження коштів на рахунку.

ФУНКЦІЇ ДЕПОЗИТАРНОЇ СИСТЕМИ

За інформацією прес-служби НДУ, в рамках обговорення Член Правління ПАТ «Національний депозитарій України» Андрій ПОРАДА розповів: «У процесі примусового викупу акцій (сквізауту) клієнтом ЦД є емітент. Не власник домінуючого пакета акцій, не група осіб, які здійснюють викуп, а саме емітент, який має укладений договір про обслуговування випуску цінних паперів із ЦД. У процесі сквізауту ЦД виконує операції за розпорядженнями та на основі інформації, отриманої від емітента.

Інформація про примусовий викуп акцій передаватиметься учасникам депозитарної системи через ЦД. При цьому ЦД не контролюватиме і не перевірятиме достовірність поданої емітентом інформації. Хочу підкреслити, що ми плануємо максимально використовувати електронний документообіг у рамках цих комунікацій. Фахівці ЦД працюють над розширенням функціоналу сервісу «Кабінет клієнта» як платформи для комунікацій з клієнтами ЦД.

Окремо необхідно звернути увагу на проблему неповного розкриття інформації в реєстрах власників цінних паперів депозитарними установами, які, в порушення нормативних документів НКЦПФР, при ліквідації не передали в ЦД копії баз даних депозитарного обліку, або депозитарними установами, які з різних причин не виходять на зв’язок з ЦД. У таких випадках у реєстрах власників цінних паперів буде вказуватись загальна кількість цінних паперів, які обліковувались такими депозитарними установами без переліку власників цінних паперів.

Для практичної реалізації процедури примусового викупу акцій представниками ЦД та НКЦПФР уже розроблені зміни до Положення про провадження депозитарної діяльності та готуються відповідні зміни до Правил та Регламенту ЦД. Найближчим часом проекти документів будуть оприлюднені.

ЦД планує провести кілька публічних обговорень з усіма учасниками процесу сквізауту, щоб відпрацювати відкриті питання процедури та виписати необхідні механізми у нормативних документах».

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: