На українському ринку з’явились ф’ючерсні контракти на зернові

«Українська біржа» у співпраці з Державним агентством резерву України запровадила торгівлю поставними ф’ючерсними контрактами на зернові.

Типовий договір поставки для біржі було розроблено за участю експертів Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», а специфікації ф’ючерсних контрактів та нову редакцію Правил торгівлі повністю узгодила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, повідомляється у прес-релізі Проекту USAID.

Ф’ючерсний контракт з поставкою базового активу – це контракт, за яким продавець зобов’язується поставити базовий актив, а покупець зобов’язується оплатити та отримати базовий актив за погодженою ціною та в строки, обумовлені при укладанні контракту. У даному випадку поставка здійснюється шляхом перереєстрації прав власності на пшеницю, яка зберігається на елеваторі.

За словами заступника керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлії ВІТКИ, аграрні ф’ючерси дають можливість виробникам сільськогосподарської продукції, переробникам та іншим підприємствам аграрного сектору захищати себе від різких коливань цін на аграрну продукцію. У результаті запуск торгівлі новими інструментами буде мати позитивний вплив на кінцевих споживачів. Окрім того, малі та середні фермери отримають джерело об’єктивної інформації про ринкові ціни на ключові аграрні культури.

«Ми запропонували ринку нові інструменти – ф’ючерсні контракти з поставкою базового активу. Сьогодні виконано першу угоду, яка завершилася поставкою зерна за договором. До цього часу всі ф’ючерсні контракти, які торгувалися в Україні, були виключно розрахунковими – тобто, без поставки базового активу. Контракти, які почали торгуватися на «Українській біржі», відрізняються тим, що вони закінчуються реальною зміною власника аграрної продукції», – підкреслив Голова Правління «Української біржі» Олег ТКАЧЕНКО.

«Новий інструмент потрібен ринку, він створює реальні вигоди для всіх його учасників – виробників продукції, трейдерів, фінансових посередників – найголовнішою серед яких є можливість хеджування ризиків. Безумовно, ще потрібно багато зробити, щоб цей спробний камінь став стабільно працюючим інструментом – потрібно змінювати законодавче поле, створювати прозорий ринок з прозорим ціноутворенням. Маю надію, наша співпраця в цьому напрямку продовжуватиметься», – прокоментував Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ.

Для реалізації Проекту запуску торгівлі строковими контрактами на зерно «Українська біржа» підписала меморандум про взаємодію з Державним агентством резерву України. Його елеватори використовуються для зберігання зерна, яке є предметом договорів поставки, що укладаються на виконання ф’ючерсних контрактів.

За словами Голови Держрезерву Вадима МОСІЙЧУКА, участь у проекті дозволить елеваторам більше завантажити свої потужності. «Державні елеватори, що входять в систему Держрезерву, є повноправними учасниками ринку. Вони вже зараз підтверджують наявність у себе необхідної кількості зерна для проведення угод, а також протягом 24 годин готові відвантажити його в будь-яку точку країни. Таким чином, ми підвищимо прибутковість і вартість підприємств. Від цього, в першу чергу, виграє держава, адже мова йде не лише про прибуток, а й довіру до цього нового інструменту в цілому», – підкреслив пан Мосійчук.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: