Нова модель валютного регулювання буде більш ліберальною

Національний банк України розпочинає публічне обговорення законодавчих змін, необхідних для переходу до нової, більш ліберальної моделі валютного регулювання. Таке повідомлення розміщене на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Слід нагадати, що 1 грудня 2016 року Національний банк презентував концепцію нової моделі валютного регулювання, а також дорожню карту щодо її запровадження.

Концепція передбачає свободу проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено». Це означає, що будь-які валютні операції між резидентами та між резидентами і нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень. За нової моделі валютного регулювання ринкові інструменти мають превалювати над адміністративними (антикризовими), а процедури повинні мати не дозвільний характер, як це відбувається досі, а повідомлювальний – для цілей статистики (розрахунку платіжного балансу тощо).

За ліберальної моделі валютного регулювання має змінитися й підхід до застосування Національним банком обмежень на валютному ринку. Валютні обмеження повинні вводитися лише з метою подолання чи запобігання кризі та на короткий термін.

Водночас лібералізація тимчасових обмежень, запроваджених у 2014-2015 роках, які діють і до сьогодні, має відбуватися поступово та за наявності сприятливих макрофінансових передумов, а також за умови запровадження ефективного податкового регулювання. Зокрема, остаточне скасування адміністративних валютних обмежень минулих років можливе не раніше введення в дію законодавства про міжнародну співпрацю України в галузі оподаткування, яке визначатиме:

– правила оподаткування контрольованих іноземних компаній;

– правила звітності в розрізі країн для міжнародних груп компаній;

– правила щодо обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами;

– правила оподаткування постійного представництва;

– заходи стосовно запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування;

– процедури стосовно врегулювання спорів з питань застосування конвенцій про уникнення подвійного оподаткування;

– механізми запровадження міжнародних стандартів для автоматичного обміну фінансовою інформацією.

З метою втілення в життя ліберальної моделі місце Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 1993 року та численних нормативно-правових актів має посісти нове законодавство. Тому з листопада 2016 року в Національному банку над розробкою концепції необхідних законодавчих змін працювала робоча група за участі експертів, залучених Європейською комісією, в рамках проекту EU-FINSTAR.

У результаті було розроблено пропозиції Нацбанку щодо законодавчих змін, необхідних для запровадження нової моделі валютного регулювання. Вони передбачають створення єдиного рамкового закону «Про валюту», який буде єдиним законодавчим актом, що регулюватиме питання організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду. Водночас конкретні норми будуть виведені на рівень підзаконних актів.

Нацбанк планує обговорити окреслені пропозиції щодо законодавчих змін з представниками бізнесу, банківського сектору, експертної спільноти та державних установ протягом наступних трьох тижнів.

«Пропозиції Національного банку з урахуванням зауважень, які ми отримаємо, буде презентовано Національній раді реформ, – розповів Заступник Голови НБУ Олег ЧУРІЙ. – Ми сподіваємося, що наше бачення кроків, необхідних для переходу до ліберальної моделі валютного регулювання, знайде підтримку».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: