Для чого НБУ ініціює прийняття закону «Про валюту»

За допомогою нового закону «Про валюту» Нацбанк хоче забезпечити вільний рух капіталу та іноземної валюти і, як наслідок, прозоре ведення бізнесу та сплату податків. Про це заявив Заступник Голови НБУ Олег ЧУРІЙ на зустрічі з компаніями-членами Європейської Бізнес Асоціації, повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

«Головний принцип поточного законодавства, побудованого навколо Декрету про валютне регулювання, – будь-яка операція потребує дозволу в тому чи іншому вигляді. Замість того, щоб протидіяти відтоку капіталу, таке стримуюче законодавство його стимулювало, а також сприяло тінізації українського бізнесу», – розповів Олег Чурій.

Зокрема, Національний банк має намір перейти від дозвільного до повідомлювального характеру процедур, за яких регулятор відійде від надання дозволів на здійснення операцій. Він бачить необхідність видавати лише два типи ліцензій: банківську та валютну для небанківських фінансових установ.

Водночас українці зможуть вільно, без індивідуальних ліцензій від НБУ інвестувати кошти за кордон у рамках встановлених лімітів, а Національний банк лише формуватиме базу даних на основі отриманої від банків інформації, щоб відслідковувати дотримання лімітів.

Також НБУ має намір відмовитися від реєстрації кредитів від нерезидентів. Натомість банки будуть обслуговувати операції з отримання кредитів від нерезидентів і надавати Національному банку інформацію лише для статистики та аналізу.

Оскільки Нацбанк не буде видавати дозволи на операції, у подальшому місце валютного контролю за використанням дозволів має посісти валютний нагляд. Так, банки повинні будуть перевіряти, щоб клієнтські операції відповідали законодавству, а НБУ лише збиратиме цю інформацію для консолідації, статистики та аналізу.

Зі свого боку представники ЄБА поцікавилися строками повної валютної лібералізації, черговістю пом’якшення та зняття валютних обмежень, можливим переліком заходів захисту, які НБУ зможе вживати за кризових явищ, а також роботою з депутатським корпусом та очікуваними строками прийняття проекту закону «Про валюту».

Пан Чурій пояснив, що з повною лібералізацією доведеться почекати, поки не буде запроваджено ефективне податкове законодавство на основі принципів протидії BEPS, але і до цього НБУ буде продовжувати пом’якшувати валютні обмеження.

Так, певні кроки з лібералізації можна буде зробити одразу після набрання чинності законом «Про валюту». Серед них – вже згадані скасування індивідуальних ліцензій для фізичних осіб та відмова від реєстрації кредитів від нерезидентів. Крім того, НБУ готовий одразу подовжити граничний строк для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів понад 180 днів, як наразі встановлено Декретом КМУ.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: