Рейтингові агентства пройдуть авторизацію

На засіданні Комітету НКЦПФР з питань стратегії розвитку та економічного аналізу фондового ринку був презентований новий проект закону «Про рейтингування».

Згідно з повідомленням прес-служби Комісії, документ розроблений з урахуванням вимог Регламенту ЄС №1060/2009 Європейського парламенту і Ради Європи від 16 вересня 2009 року про кредитні рейтингові агентства.

Наразі діяльність у сфері рейтингування регулюється досить слабко. Законом «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлені лише загальні рамки діяльності рейтингових агентств. Слабкими місцями у сфері регулювання діяльності рейтингових агентств є питання розкриття інформації про їхню діяльність і методології оцінки, яка використовується агентствами. Зокрема, чинним законодавством не встановлено вимог до методології та рейтингових процедур, які застосовуються рейтинговими агентствами.

Розроблений проект закону системно охоплює всі питання, які стосуються регулювання та нагляду за діяльністю у сфері рейтингування. Документом визначені такі види рейтингів:

– кредитний рейтинг юридичної особи;

– кредитний рейтинг боргу, боргового зобов’язання (у тому числі фінансового інструменту);

– рейтинг корпоративного управління;

– суверенний рейтинг;

– рейтинг фінансової надійності (стійкості) страховика.

Рейтинги можуть бути як публічними, коли рейтинг, інформація про його присвоєння, перегляд і відкликання підлягає оприлюдненню, так і приватними, коли інформація не підлягає оприлюдненню.

Законопроект запроваджує механізм авторизації рейтингових агентств, які мають намір присвоювати публічні кредитні рейтинги. НКЦПФР у встановленому нею порядку здійснюватиме авторизацію таких рейтингових агентств, у тому числі іноземних, та видаватиме Свідоцтва про включення до Реєстру рейтингових агентств. Комісією будуть встановлені особливості авторизації іноземних рейтингових агентств, а також процедура підтвердження кредитного рейтингу, присвоєного міжнародним (іноземним) рейтинговим агентством.

Авторизовані рейтингові агентства повинні будуть відповідати певним вимогам, серед яких:

– створення виконавчого органу та наглядової ради рейтингового агентства;

– запровадження адекватної політики та правил;

– наявність належних адміністративних та облікових процедур, механізмів внутрішнього контролю, дієвих процедур оцінки ризику, порядку контролю та захисту систем обробки інформації;

– наявність постійно діючого комплаєнс підрозділу або окремої посадової особи (комплаєнс офіцера);

– механізм поступової ротації рейтингових аналітиків та осіб, що підтверджують рейтинги;

– дотримання правил оприлюднення кредитних рейтингів і прогнозів рейтингів;

– розкриття регулярної інформації про діяльність авторизованого рейтингового агентства тощо.

Крім того, з метою удосконалення процесу нагляду на ринку рейтингування законопроектом передбачена можливість здійснення НКЦПФР оцінювання професійної діяльності на ринку рейтингування та суб’єктів, які провадять таку діяльність. До пріоритетних напрямків оцінювання віднесені стан корпоративного управління, відповідність здійснення рейтингової діяльності вимогам законодавства, забезпечення дотримання учасниками ринку рейтингування прав клієнтів тощо.

Пропонується також введення гнучкої системи фінансових санкцій до авторизованих рейтингових агентств, періодичних штрафних санкцій, а також встановлення переліку коефіцієнтів, пов’язаних з обтяжуючими чи пом’якшуючими обставинами для застосування таких санкцій.

Документ запроваджує обов’язкові платежі на ринку рейтингування. Вони будуть сплачуватися до спеціального фонду Державного бюджету у вигляді адміністративних платежів за внесення до Реєстру рейтингових агентств і платежів нагляду за авторизованими рейтинговими агентствами.

Слід нагадати, що гармонізація законодавчого поля України з правом Європейського Союзу відбувається на виконання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС і створення необхідних передумов для переходу до наступних стадій інтеграції, зокрема членства України в Євросоюзі.

Більш детально – у презентації законопроекту «Про рейтингування»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: