Як в Україні створюватимуть єдиний депозитарій

Важливим чинником розвитку ринку капіталів України є реформування його інфраструктури. Першочерговим завданням при цьому має стати створення єдиного депозитарію. Механізм даного процесу міститься у проекті, представленому до обговорення Національним банком.

Як зазначається в документі, сьогодні Національний банк виконує функції депозитарію державних цінних паперів та облігацій місцевих позик. У свою чергу Національний депозитарій України виконує функції Центрального депозитарію для корпоративних цінних паперів.

Депозитарні установи вимушені консолідувати на своєму рівні подвійні баланси для обліку державних та корпоративних цінних паперів. У Комплексній програмі розвитку фінансового сектору до 2020 року закладено завдання по забезпеченню централізації функцій депозитарію в Україні і передавання до ЦД державних та муніципальних цінних паперів. При цьому наразі неможливо здійснити передавання до ЦД державних цінних паперів через необхідність реформування його діяльності.

Основними елементами концепції, передбаченої документом, є:

– централізація функцій (створення єдиної установи з обслуговування цінних паперів державного та корпоративного секторів економіки України);

– якість надання послуг (підвищення прозорості та ефективності роботи Центрального депозитарію відповідно до міжнародних стандартів);

– міжнародне визнання (доступ до міжнародних та іноземних фондових ринків, а також іноземних інвесторів на внутрішній ринок України через єдиний канал взаємодії – Центральний депозитарій).

Після реформування до функцій Національного депозитарію належатиме обслуговування корпоративних акцій, корпоративних облігацій та інших корпоративних цінних паперів, а також функції, які сьогодні відносяться до компетенції депозитарію НБУ, а саме – обслуговування ОВДП, муніципальних цінних паперів та євробондів. У свою чергу Національний банк не виконуватиме функції депозитарію, але виконуватиме функції депозитарної установи та функції щодо грошових розрахунків за угодами з цінними паперами.

Прийняття рішення щодо передачі функцій до НДУ планується на грудень 2017 року, а початок функціонування останнього в якості єдиного депозитарію – з липня 2019 року.

Більш детально – у проекті Умов та етапів створення єдиного депозитарію

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: