Монетарна політика НБУ оновила дизайн

У Національному банку роз’яснили основні причини та особливості зміни операційного дизайну монетарної політики.

ПОВЕРНЕННЯ 3-Х МІСЯЧНИХ СЕРТИФІКАТІВ

Як повідомляє прес-служба НБУ, операційний дизайн – це підхід до проведення операцій, який Національний банк використовує для реалізації грошово-кредитної політики. Основний інструмент монетарної політики для НБУ – це облікова ставка, яка є ключовою процентною ставкою, тобто ставкою за основними операціями з регулювання ліквідності банків. Наразі, в умовах профіциту ліквідності в банківській системі, за цією ставкою проводяться операції з розміщення 2-тижневих депозитних сертифікатів.

Від попереднього операційного дизайну, який діяв з березня 2016 року, новий дизайн має дві відмінності:

– по-перше, НБУ відновлює розміщення 3-місячних депозитних сертифікатів;

– по-друге, НБУ розміщуватиме депозитні сертифікати на 14 днів не щоденно, а два рази на тиждень, у вівторок та четвер.

Слід зазначити, що Нацбанк припинив розміщення 3-місячних депозитних сертифікатів у лютому 2016 року у зв’язку з поверненням Міністерства фінансів на внутрішній ринок короткострокового державного боргу. Але, оскільки наразі Мінфін не здійснює розміщення 3-місячних ОВДП, а строки угод на міжбанківському кредитному ринку зазвичай не перевищують два тижні, формування гривневої кривої дохідності на відповідному відрізку не відбувається. Це ускладнює процес ціноутворення для інших інструментів, зокрема валютних форвардів.

Розміщення 3-місячних депозитних сертифікатів має виправити таку ситуацію, сприяти формуванню кривої дохідності та підвищити ефективність трансмісійного механізму монетарної політики НБУ.

Поява 3-місячних депозитних сертифікатів не призведе до збільшення обсягів випущених депозитних сертифікатів та не створить перепон для відновлення кредитування. Депозитні сертифікати є короткостроковими ліквідними інструментами, вкладення в які не призводить до зниження потенціалу банківської системи до кредитування. Наразі на депозитні сертифікати припадає менше 3% банківських активів, а отже, банки мають достатньо ресурсів для пожвавлення кредитування.

Погашення «довгих» депозитних сертифікатів, випущених впродовж чотирьох тижнів, відбуватиметься одночасно, в один день, для забезпечення обмеження їх обсягу.

Для реалізації такого «одночасного» погашення, із кожним наступним тижнем розміщення сертифікату впродовж одного і того самого чотирьох тижневого періоду, термін сертифікату скорочуватиметься на 7 днів. Наприклад, якщо у перший тиждень періоду термін розміщених тримісячних депозитних сертифікатів становив 91 день, то наступного тижня, він становитиме 91 «мінус» 7 днів, а ще через тиждень – 91 «мінус» чотирнадцять днів, в останній тиждень – 91 «мінус» двадцять один день.

СТАВКИ ЗА ІНШИМИ ІНСТРУМЕНТАМИ

Робочі ставки за іншими монетарними інструментами НБУ встановлюються, як і раніше, на основі облікової ставки Національного банку, рішення щодо якої Правління НБУ приймає за заздалегідь оголошеним графіком.

Коридор процентних ставок за інструментами постійного доступу є симетричним відносно облікової ставки. Його верхньою межею є ставка за кредитами овернайт, яку встановлено на 2% вище за облікову ставку. Нижньою межею коридору є ставка за депозитними сертифікатами овернайт, яку встановлено на 2% нижче за облікову ставку.

Процентна ставка за кредитами рефінансування, наданими шляхом проведення тендера з підтримання ліквідності банків, як і раніше, встановлюється на рівні ставки за кредитами овернайт.

ВПЛИВ ОБЛІКОВОЇ СТАВКИ

Зміни в операційному дизайні опосередковано вплинуть на спроможність НБУ досягати цілей з інфляції. Зокрема, вони сприятимуть розвитку грошово-кредитного ринку та процесів ціноутворення на ньому, у тому числі ефективному формуванню кривої дохідності. Відтак, підвищиться дієвість трансмісійного механізму монетарної політики, що допоможе посилити вплив облікової ставки, яка є ключовим інструментом Національного банку, на макроекономічні процеси, зокрема на інфляцію.

Ринкові ставки вже зараз суттєво реагують на зміни облікової ставки НБУ, тому значної корекції не варто очікувати.

Оскільки депозитні сертифікати НБУ обертаються лише між банками, факт, що вони не є цінними паперами, згідно українського законодавства, не є перешкодою для розвитку вторинного міжбанківського ринку депозитних сертифікатів (аналогічно до міжбанківського ринку валюти, яка також не є цінним папером).

Разом із тим, відповідно до Податкового кодексу України, для цілей оподаткування депозитні сертифікати НБУ прирівнюються до цінних паперів.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: