Інвестори оцінили перспективи української економіки у 2018 році

Європейська Бізнес Асоціація оприлюднила результати дослідження «Економічні настрої 2018» або «EBA Business Forecast 2018». Воно включає в себе як оцінки розвитку власного бізнесу, так і бачення майбутнього компанії у 2018 році на тлі глобальних економічних тенденцій. 

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Як зазначається у прес-релізі ЄБА, у серпні Асоціація запитали ключових інвесторів України про їхні персональні очікування щодо стану економіки держави у 2018 році. Таке опитування здійснюється щороку напередодні старту активного осіннього бізнес-сезону, щоб зрозуміти, яким чином відбувається планування бізнес-активності членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.

Більшість опитаних респондентів (37%) працюють у сфері надання послуг, а також у таких секторах, як промисловість (27%), будівництво (7%), гірничо-видобувна галузь (3%) та інших секторах.

Згідно з результатами дослідження, досить вагома частка респондентів (86%) підтвердили, що очікують на позитивну динаміку зростання бізнесу у наступному році. Більшість опитаних – 58% (минулого разу таких було 46%) – не планують нових інвестиційних проектів на 2018 рік, водночас 23% (45% – минулого року) навпаки планують запуск нових проектів.

Як і минулого разу, більшість відзначає боротьбу з корупцією першочерговим завданням для Уряду – цього разу так вважає 29%. Переважна більшість керівників (57%) вже запланували збільшення штату співробітників компанії. Однак 9% будуть скорочувати персонал у 2018 році. При цьому 40% респондентів прогнозують зростання рівня оплати праці наявних працівників на 5-10%.

Також слід відмітити, що 57% опитаних, як і минулого року, під час планування бюджету на наступний рік закладають курс валют: 27-28 UAH за 1 USD.

Цьогорічні результати продемонстрували, що дуже високий відсоток респондентів (86%, у той час як торік він складав 74%) очікує на позитивну динаміку зростання бізнесу.

34% керівників прогнозують зростання доходів у гривні на 6-10%, ще 15% говорять про зростання прибутків на 20-30%, майже 6% вказали, що очікують рівень зростання на 30%. При цьому минулорічні настрої були більш оптимістичними, адже був невеличкий відсоток (майже 4%) опитаних, що очікували економічного зростання на рівні 50% і більше. Певна річ, що під час планування респонденти враховували рівень інфляції.

Прогнозована прибутковість компаній у доларовому еквіваленті, за оцінками топ-менеджерів компаній-членів Асоціації, виглядає таким чином: більшість опитаних (близько 23%) вважають, що прибутковість бізнесу у 2018 році зросте на 10%; ще 21% схиляється до зростання до 20%.

У ході дослідження також були проаналізовані прогнози інвесторів щодо зростання прибутків у натуральному виразі в 2018 році. Відповідно, найбільший відсоток опитаних (близько 40%) очікують на зростання до 10%, ще 16% говорять про зростання до 20%, а 6% – про зростання на 30% і більше. І лише 7% вважають, що такого зростання взагалі не відбудеться.

БАР’ЄРИ ДЛЯ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ

ЄБА традиційно запитала директорів про те, які саме бар’єри суттєво заважають їм планувати свою бізнес-активність та стримують розвиток у нашій державі.

Цього року бізнес-спільнота серед пріоритетних завдань для Уряду надала майже рівні оцінки боротьбі з корупцією та необхідності судової реформи: 29% і 26% відповідно. Раніше, декілька сезонів поспіль, абсолютну першість серед негативних факторів завжди здобувала корупція.

Інші фактори, які відзначили учасники дослідження:

– 17% опитаних – необхідність проведення податкової та митної реформи;

– 12,5% – політична стабільність та ефективний менеджмент;

– 4% – енергетична незалежність та енергоефективність;

– 2% – скорочення урядових витрат.

Коментуючи результати дослідження, Виконавчий директор ЄБА Анна ДЕРЕВ’ЯНКО зазначила: «Ми бачимо, що в цілому картинка є оптимістичною, адже цього року 86% опитаних очікують позитивної динаміки зростання своїх бізнесів на теренах України. В той самий час, деякі відсотки скоротилися у менший бік, що наводить на думку про більш поміркований підхід інвесторів у плануванні бізнес-активності в українських реаліях.

Про певну стабільність свідчить незмінний курс валют, який заклали до бюджетів топ-менеджери наших членських компаній. А також позитивним залишився минулорічний тренд до нарощування персоналу та підняття заробітних плат співробітникам. Чи справдяться очікування бізнес-спільноти? Покаже час. Наше завдання – стимулювати усунення бар’єрів, які все ще продовжують заважати прозорому бізнесу та відлякують потенційних інвесторів».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: