Світовий ринок ІРО у стані невизначеності

ipoНевизначеність, яка спостерігається на світовому ринку IPO протягом поточного року, значно стримує ділову активність. Попри загальне поліпшення стану економіки, безпрецедентний рівень геополітичної нестабільності надзвичайно уповільнює діяльність учасників ринку, в результаті чого 2016 рік став не надто вдалим для здійснення первинних публічних розміщень акцій. Проте, як зазначають експерти, у наступному році очікується зростання кількості та вартості угод ІРО.

Такі висновки містяться у дослідженні компанії Ernst&Young «Глобальні тенденції на ринку IPO в III кварталі 2016 року». Згідно з ним, за цей період на світових ринках було здійснено 252 угоди ІРО, у ході яких залучено $35,4 млрд. У порівнянні з ІІ кварталом обсяг коштів збільшився на 16%, а кількість угод зменшилась на 4% (ІНФОГРАФІКА).

За дев’ять місяців поточного року загальний обсяг коштів, залучених у ході ІРО склав $79,4 млрд., що на 39% менше ніж в аналогічному періоді 2015 року ($130 млрд.), а кількість угод ІРО становила 704, що на 23% менше у порівнянні з січнем-вереснем 2015 року (914 ІРО).

Найкращі результати в ІІІ кварталі 2016 року продемонстрували країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР). У порівнянні з попереднім кварталом спостерігалося різке зростання (на 138%) вартості угод, яка склала $24,2 млрд., при цьому кількість угод (176) зросла на 41%.

АТР зберігав стійку позитивну квартальну динаміку як за показником кількості угод, так і їхньої вартості. На операції в цьому регіоні припало 69% від загальної кількості угод IPO в світі і 53% від загального обсягу залученого капіталу. Китай продовжує займати домінуючу позицію, однак спостерігається жвава активність і в інших країнах АТР, насамперед, Японії, Австралії та Південної Кореї.

Зокрема, Японія продемонструвала у ІІІ кварталі непогані показники – в порівнянні з попереднім кварталом кількість угод збільшилася з 18 до 19, а обсяг залучених коштів – з $1,1 млрд. до $1,5 млрд.

ringo-choiКерівник практики EY за операціями IPO в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні Рінго ЧОЙ прокоментував: «Настрої інвесторів обумовлені достатньою ліквідністю ринків, що розвиваються, і майбутнім запуском програми Shenzhen-Hong Kong Stock Connect по об’єднанню торгів фондових бірж Шеньчженя і Гонконгу. Судячи з усього, останні події в світовій економіці не підірвали довіру інвесторів, і ми прогнозуємо стабільну динаміку ринку IPO в регіоні аж до кінця року».

У міру поліпшення світової ситуації ринок IPO в регіоні EMEIA дещо відстає. За підсумками ІІІ кварталу 2016 року, в регіоні було залучено $4,4 млрд., що на 69% менше, ніж кварталом раніше ($14 млрд.). Кількість угод у порівнянні з ІІ кварталом скоротилася на 60% з 97 до 40. Найбільш помітний спад припав на європейські компанії, які уклали на 38% менше угод і залучили на 19% менше коштів, ніж в ІІІ кварталі 2015 року.

У порівнянні з ІІ кварталом 2016 року падіння склало 72% як в вартісному, так і в кількісному вираженні. На індійському ринку IPO зафіксоване зростання на 20% кількості угод і очікується стійка активність внаслідок поліпшення економічної ситуації і підтримки бізнесу з боку політичних сил.

martin-steinbachМартін ШТАЙНБАХ, керівник практики EY за операціями IPO в регіоні EMEIA, зазначає: «Приватні компанії відкладають прийняття рішень щодо відповідного моменту для лістингу, що обумовлено не стільки самим виходом Великобританії з ЄС і передвиборчими перегонами в США, скільки політичною невизначеністю, властивою цим подіям. Крім того, компанії залучають інвесторів як в країні проведення IPO, так і в інших країнах, тому невизначеність поширюється далеко за межі одного регіону».

Проте, на думку пана Штайнбаха, на тлі стабілізації політичної обстановки в кінці нинішнього – початку 2017 року на ринку IPO очікується зростання активності, обумовлене цілою низкою чинників – спокійною ситуацією на ринку, гнучкою грошово-кредитною політикою, низьким рівнем процентних ставок, незмінно високими оцінками вартості акцій і низькою волатильністю.

На американському ринку IPO зберігається затишшя. У ІІІ кварталі на ньому було укладено 35 угод на суму $6,4 млрд. – незначна сума, що відображає традиційно низькі квартальні результати минулого року, коли у ході 33 угод IPO було залучено всього $5,7 млрд.

У січні-вересні в цілому американські компанії уклали 79 угод на суму $13,4 млрд., що в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року менше на 44% і 49% відповідно.

jackie-kelleyКерівник практики EY за операціями IPO в Північній і Південній Америці Джекі КЕЛЛІ говорить: «Не дивлячись на виключно високі результати компаній, які вперше вийшли на ринок IPO в цьому році (ціна їх акцій на сьогоднішній день перевищує ціну розміщення в середньому на 31,7%), більшість приватних компаній і фінансових інвесторів займають вичікувальну позицію. Прямі інвестиції тримаються на рекордно високій позначці, а керівники максимально диверсифікують корпоративну політику по залученню фінансування».

Пан Келлі впевнений, що на цьому тлі компанії та інвестори готуються до відновлення активності в 2017 році, чому сприятиме усунення невизначеності навколо політичної ситуації і процентних ставок до кінця року. В результаті складеться сприятлива кон’юнктура для укладення успішних угод IPO.

Експерти зазначають, що протягом останніх п’яти років ринки IPO країн з економікою, що розвивається, працювали не на повну потужність, і в ряді випадків їхня роль недооцінювалася. Натомість ці ринки продовжують набирати обертів внаслідок обмеженого доступу до альтернативного фінансування.

За прогнозами Ernst&Young, в IV кварталі 2016 року Азіатсько-Тихоокеанський регіон залишиться в епіцентрі подій. Стабілізація фондових ринків в Китаї дасть можливість регулюючим органам запустити заплановані великі угоди і тим самим активізувати ринок IPO. На індійському ринку також очікується стійка активність внаслідок поліпшення економічної ситуації в країні і підтримки бізнесу з боку політичних сил.

У розвинених країнах ряд компаній призупинили торги і приділяють основну увагу підготовці до угод в 2017 році. У поточному році показники світового ринку IPO напевно поступляться аналогічним показникам за 2015 рік, а ось прогноз на наступний рік виглядає оптимістично за рахунок поліпшення стану світової економіки, високих котирувань та зниження рівня волатильності.

Більш детально – у Звіті EY

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: