Кредитному реєстру знайшли альтернативу

У Парламенті зареєстровано проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо створення та ведення Єдиного реєстру значних кредитних зобов’язань».

Цей депутатський законопроект (реєстраційний №7114-1) є альтернативним до урядового проекту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України» (реєстраційний №7114).

Як зазначається у пояснювальній записці до документа, його метою є створення правового підґрунтя для ведення Національним банком України Єдиного реєстру значних кредитних зобов’язань, в якому має централізовано накопичуватися систематизована інформація про позичальників банків за діючими кредитами, факти невиконання ними раніше взятих кредитних зобов’язань, майно, що використовувалося в якості забезпечення, тощо. Інформація, яку передбачається накопичувати у Кредитному реєстрі, дозволить банкам швидко та об’єктивно оцінювати платоспроможність майбутніх позичальників та, відповідно, виважено будувати свою кредитну та відсоткову політику. З іншого боку, ця інформація є також необхідною для цілей банківського нагляду – запобігання надмірній концентрації ризиків, проведенню неправомірних операцій з пов’язаними особами, прийняття виважених рішень щодо погодження кандидатур на посади керівників банків.

Важливим аспектом формування Кредитного реєстру є обов’язкова наявність у ньому відомостей щодо конкретних фізичних осіб, які так чи інакше були причетні до встановлення та реалізації правовідносин за кредитними договорами – як безпосередні учасники, позичальники, або гаранти, поручителі, члени наглядових рад, директори чи навіть судді. Систематизовані у Кредитному реєстрі відомості наочно можуть свідчити про факти недобросовісності таких осіб, дозволять зробити вчасні висновки про їх ділову репутацію та запобігти помилкам. Єдиний реєстр стане також додатковим корисним джерелом інформації у діяльності правоохоронних органів (щодо виявлення злочинних схем) та Вищої ради юстиції (щодо контролю за характеристиками персонального складу судівського корпусу).

Законопроектом пропонується також встановлення адміністративної відповідальності за неподання в установленому порядку посадовими особами банків та Фонду гарантування фізичних осіб інформації до Кредитного реєстру.

Прийняття законопроекту має дозволити створити інформаційну базу, використання якої попереджатиме виникнення у банків значної кількості «проблемних активів», дозволить знизити кредитні ризики та відсоткову ставку, отже, сприятиме оздоровленню банківської системи, розвитку кредитування, захисту вкладників банків.

Наявність комплексної бази даних у вигляді Кредитного реєстру сприятиме також роботі правоохоронних органів, та певною мірою – викорененню недоліків судової системи.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: