Пріоритети розвитку банківської системи

Керівники Нацбанку на робочій нараді у Комітеті ВРУ з питань фінансової політики та банківської діяльності проаналізували поточні тенденції банківського сектору. Про це інформує прес-служба Нацбанку.

ЗАКОНОДАВЧІ ЗМІНИ

В. о. Голови НБУ Яків СМОЛІЙ проінформував присутніх про позитивні тренди, що зараз спостерігаються у банківській системі, зокрема зростання депозитних портфелів банків. Водночас кредитні портфелі банків не демонструють аналогічної тенденції.

«Безперечно, якнайшвидше відновлення кредитування реального сектору економіки – надважливе завдання для банківської системи. І вже зараз ми бачимо, що банки накопичили достатньо ресурсів. Проте маємо вирішити кілька проблемних питань шляхом унесення змін до законодавства», – зазначив в. о. Голови НБУ.

Зокрема, за його словами, відновленню кредитування сприятиме зниження обсягу непрацюючих кредитів у портфелях банків та посилення захисту прав кредиторів. У зв’язку із цим, Яків Смолій наголосив на необхідності прийняття низки законопроектів, серед них, «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України) (реєстраційний №7114), запровадження якого підвищить прозорість процесів кредитування та сприятиме зниженню ризиків банків при проведенні активних операцій, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо відновлення кредитування) (реєстраційний №6027-д), «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо підвищення ефективності процедур банкрутства) (реєстраційний №3132-д), а також проект змін до Податкового кодексу, що оптимізують процедури реструктуризації кредитів.

ДОКАПІТАЛІЗАЦІЯ ТА ДІАГНОСТИКА

У свою чергу Заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА ознайомила присутніх із ключовими аспектами у діяльності пруденційного нагляду та пріоритетними проектами для підвищення ефективності нагляду за банками. Зокрема, вона деталізувала результати діагностичного обстеження 37 невеликих банків, приведення статутного капіталу до 200 млн. грн. та обговорила з депутатами перспективи нарощення банками статутного капіталу до 300 млн. грн.

За її словами, на початок 2017 року з 96 діючих банків статутний капітал (з урахуванням внесків 37 банків) був меншим ніж 200 млн. грн. За 2017 рік із цих 37 банків: 5 – виведено з ринку, по одному – погоджено припинення здійснення банківської діяльності без припинення юридичної особи; 25 – докапіталізувалися до мінімально-необхідного рівня; 6 – не виконали вимоги по докапіталізації в повному обсязі, з ними продовжується робота. Зважаючи на результати діагностики, зараз НБУ з МВФ розглядають можливості щодо перегляду графіка підвищення мінімального розміру статутного капіталу.

За результатами діагностичного обстеження невеликих банків лише чотири потребують докапіталізації на загальну суму 143,1 млн. грн. Причому один із чотирьох банків вже прийняв рішення про припинення банківської діяльності (необхідна сума докапіталізації становить 12 млн. грн.).

Катерина Рожкова також нагадала про запровадження з 2018 року щорічної діагностики, яка буде охоплювати найбільші банки – у них сконцентровано до 95% активів системи. Така діагностика дозволить отримувати системну та комплексну оцінку стійкості банківського сектору та основних банків України до ймовірних негативних економічних потрясінь. За словами Заступника Голови НБУ, результати такої діагностики будуть публічними, що сприятиме підвищенню прозорості банківської системи.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: