Як вирішити проблему псевдо-публічності акціонерних товариств

В НКЦПФР вважають, що лістинг цінних паперів повинен бути індикатором інвестиційної привабливості компаній.

Як повідомляє прес-служба Комісії, з 1 січня 2018 року набувають чинності вимоги Закону України «Про акціонерні товариства» до публічних акціонерних товариств, згідно з якими вони мають пройти процедуру включення акцій до біржового реєстру (лістингу) та залишатися у ньому хоча б на одній фондовій біржі. До 1 січня 2018 року діє вимога щодо перебування акцій публічних акціонерних товариств виключно у біржовому списку.

Розуміючи, що для значної частини публічних акціонерних товариств «публічний» статус є лише наслідком процесів приватизації і не дає жодної доданої вартості їх бізнесу, Комісія запропонувала в рамках законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» (реєстраційний №5592-д), який наразі розглядається Верховною Радою, визнати, щоб всі публічні акціонерні товариства вважалися такими, що не здійснювали публічну пропозицію цінних паперів, якщо тільки вони не заявлять про зворотне.

Таким чином, прийняття проекту закону вирішує проблему «псевдо-публічності» акціонерних товариств в Україні, залишаючи за самими АТ право вибору – бути чи не бути публічними. Рішення залишитись у біржовому списку чи пройти процедуру включення до біржового реєстру стане прерогативою акціонерів товариства.

У міжнародній практиці присутність у лістингу цінних паперів на фондовій біржі є індикатором інвестиційної привабливості компанії для акціонерів, показником її якості та фінансової стійкості, оскільки лістинг, зазвичай, висуває високі вимоги до компаній. За якістю компаній в лістингу іноземні інституційні інвестори оцінюють ринок цінних паперів країни.

Саме тому, як зазначають у Комісії, законодавчі вимоги щодо цінних паперів, які можуть бути включені до біржового реєстру (лістинг), були підвищені, адже там повинні знаходитись компанії, які відповідають високим критеріям надійності та прозорості, дотримання кращих практик і стандартів корпоративного управління. Тоді біржовий лістинг буде не зайвою витратою для підприємств, а позитивно вливатиме на вартість компанії для інвесторів, як зовнішніх, так і внутрішніх.

За даними НКЦПФР, що станом на 01.10.2017 р. в Україні зареєстровано 2554 публічних акціонерних товариства. Починаючи з моменту набуття чинності норм Закону «Про акціонерні товариства» щодо кількісного складу акціонерів ПрАТ, а саме з 1 травня 2016 року, понад 460 акціонерних товариств пройшли процедуру зміни типу з публічного на приватне.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: