Тенденції здійснення фінансового моніторингу в Україні

Держфінмоніторинг підбив підсумки своєї діяльності за дев’ять місяців поточного року.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

За інформацією прес-служби відомства, за січень-вересень 2017 року Держфінмоніторингом підготовлено 518 матеріалів (з них 263 узагальнених матеріалів та 255 додаткові узагальнені матеріали), які направлено до:

– органів прокуратури – 70 узагальнених матеріалів та 117 додаткових узагальнених матеріалів;

– Державної фіскальної служби України – 73 узагальнених матеріалів та 34 додаткових узагальнених матеріалів;

– органів внутрішніх справ – 35 узагальнених матеріалів та 18 додаткових узагальнених матеріалів;

– Служби безпеки України – 57 узагальнених матеріалів та 38 додаткових узагальнених матеріалів;

– Національного антикорупційного бюро України – 28 узагальнених матеріалів та 48 додаткових узагальнених матеріалів.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 45,2 млрд. грн.

КОШТИ КОЛИШНІХ ВИСОКОПОСАДОВЦІВ

Держфінмоніторингом продовжується активна робота щодо розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна, в тому числі колишнім Президентом України Януковичем В.Ф., його близькими, іншими посадовцями та пов’язаними з ними особами.

Так, Держфінмоніторингом за дев’ять місяців 2017 року передано до правоохоронних органів 164 таких матеріалів (51 узагальнених матеріалів та 113 додаткових узагальнених матеріалів), зокрема, до:

– Національного антикорупційного бюро України – 76 матеріалів;

– органів прокуратури України – 79 матеріалів;

– органів внутрішніх справ України – 1 матеріал;

– органів Служби безпеки України – 8 матеріалів.

У вказаних матеріалах сума підозрілих фінансових операцій, які можуть бути пов’язані із легалізацією (відмиванням) коштів або з учиненням іншого кримінального правопорушення, становить 15 млрд. грн.

За весь період проведення розслідувань (березень 2014 – вересень 2017 років) щодо розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна, в тому числі колишнім Президентом України Януковичем В.Ф., його близькими, іншими посадовцями та пов’язаними з ними особами, Держфінмоніторингом направлено до правоохоронних органів України 711 матеріалів (160 узагальнених матеріалів та 551 додатковий узагальнений матеріал).

Сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та можуть бути пов’язані з учиненням іншого злочину, визначеного КК України, за цими матеріалами становить 216,7 млрд. грн.

За результатами вжитих заходів Держфінмоніторингом за час проведення розслідувань заблоковано на рахунках фізичних та юридичних осіб, які мають зв’язок з Януковичем В.Ф. та колишніми високопосадовцями, кошти в еквіваленті $1,54 млрд.

Крім того, окрема увага Держфінмоніторингом приділяється пошуку та блокуванню активів колишніх високопосадовців за кордоном.

За повідомленнями підрозділів фінансової розвідки інших країн, заблоковано активи колишніх високопосадовців органів влади, місцевого самоврядування України та пов’язаних з ними осіб на загальну суму $107,19 млн., 15,87 млн. євро та 135,01 млн. швейцарських франків, зокрема в таких країнах, як Австрія, Великобританія, Латвія, Кіпр, Італія, Ліхтенштейн, Швейцарія та Нідерланди.

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ

У рамках міжвідомчої координації Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року затверджено План заходів на 2017-2019 роки із реалізації Стратегії розвитку системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення на період до 2020 року.

Вказаний План заходів було розроблено Державною службою фінансового моніторингу України за результатами проведеної у 2016 році першої Національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.

На сьогодні Держфінмоніторингом здійснюються активні заходи щодо реалізації завдань, визначених Планом заходів, в частині законодавчої, організаційно – інституційної, практичної та міжнародної роботи.

МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

Крім того, Держфінмоніторинг продовжує конструктивну співпрацю із міжнародними інституціями, такими як Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL), Європейський Союз, Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Егмонтська група підрозділів фінансових розвідок, Організація Об’єднаних Націй.

У рамках співробітництва з Комітетом MONEYVAL, як ключового офісу Ради Європи з питань боротьби із відмиванням коштів та фінансуванням тероризму, у період з 2 по 4 жовтня 2017 року у м. Страсбург були проведені зустрічі «віч-на-віч» між делегацією України та експертами Комітету MONEYVAL. У ході них було детально обговорено проект Звіту по Україні за результатами 5-го раунду оцінки, а також надані роз’яснення до коментарів, отриманих від Секретаріату FATF та інших рецензентів проекту Звіту.

Групу з оцінки Комітету MONEYVAL було забезпечено додатковою інформацією та статистичними даними з метою підвищення рейтингів ефективності національної системи України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та технічної відповідності Рекомендаціям FATF.

Таким чином, проект Звіту про взаємну оцінку України перебуває на активній фазі доопрацювання та у грудні поточного року буде винесений на розгляд та затвердження 55-го Пленарного засідання Комітету MONEYVAL.

Питання забезпечення співпраці із Комітетом MONEYVAL та координації діяльності державних органів у цій сфері перебуває на постійному контролі Держфінмоніторингу.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: