Ринок злиттів та поглинань в Україні та світі

Світовий ринок M&A активізувався, незважаючи на геополітичні виклики. В Україні у цій сфері також спостерігаються позитивні тенденції. Про це свідчать дані дослідження компанії EY «Global Capital Confidence Barometer».

– Геополітична нестабільність і посилення регулювання суттєво ускладнили процес укладення угод.

– Активізація фондів прямих інвестицій та ринку M&A у Великобританії кидає виклик невизначеності після Brexit.

– Попит на активи у сфері цифрових технологій пожвавив активність на ринку злиттів та поглинань.

ГЛОБАЛЬНІ ТРЕНДИ

Згідно із результатами дослідження, у першому півріччі 2017 року активність на світовому ринку M&A залишалася на досить високому рівні, не зважаючи на посилення протекціоністських настроїв і втручання з боку регулюючих органів. Прогнози до кінця року і надалі залишаються оптимістичними: учасники ринку, які здійснюють прямі інвестиції, мають у своєму розпорядженні рекордну кількість коштів, що зумовлює зростання кількості угод.

У січні-червні 2017 року загальна вартість світових угод M&A склала $1,4 трлн. – помірне зниження на 4% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Зменшення обсягу угод можна пов’язати зі зниженням кількості мега-угод вартістю понад $10 млрд. Основною рушійною силою M&A по всьому світу стали угоди, які оцінюються в діапазоні від $1 млрд. до $10 млрд. Їхній обсяг залишився на тому ж самому рівні, що й в аналогічному періоді 2016 року. Слід також зазначити, що кількість угод зросла на 4% – з 17642 у першому півріччі 2016 року до 18363 у першому півріччі 2017 року.

Попри нові перепони для злиттів і поглинань, отримані дані свідчать про зацікавленість учасників ринку в укладанні угод. Кілька великих угод були призупинені через тиск різних зацікавлених сторін, включаючи інвестиційні фонди та державні органи. Кількість керівників, які уникають укладення угод через побоювання проблем регуляторного або антимонопольного характеру, зросла майже втричі порівняно з 2016 роком.

Із цього приводу Віце-президент EY Global, Керівник міжнародної практики консультаційних послуг з супроводу транзакцій Стів КРОУСКОС зазначив: «Геополітичні зміни і зростання протекціонізму спричинили додаткові ускладнення на ринку M&A, проте компанії долають ці перешкоди. Зростання залишається головним пріоритетом, і угоди M&A є способом його досягнення. Однак, враховуючи мінливість середовища, учасникам угод необхідно поглиблювати розуміння принципів інклюзивного розвитку, щоб забезпечити підтримку стейкхолдерів».

УКРАЇНСЬКІ ОСОБЛИВОСТІ

«В Україні також спостерігається зростання кількості та обсягів угод, однак про наближення до рекордних показників 2007 року або принаймні 2013 року поки не йдеться. Основним драйвером зростання M&A ринку є економічна стабілізація і поява перших ознак зростання економіки, що на тлі відносно стабільної ситуації на Сході України є достатньою підставою для деяких груп інвесторів почати вкладати в зростання бізнесу шляхом придбання. Найбільш активними є українські інвестори, на другому місці – іноземні компанії, які вже мають активи в Україні і готові до подальшого розширення бізнесу», – прокоментував Владислав ОСТАПЕНКО, Керівник відділу корпоративних фінансів і M&A компанії EY в Україні.

За його словами, традиційно, найбільш активною галуззю з точки зору M&A є сільське господарство, особливо – рослинництво, а також інфраструктура (елеваторні компанії). При цьому за останні 12 місяців значно зросла оцінка сільгосппідприємств – з $500-$600 за гектар до $1,2 тис.-$1,5 тис. за окремими активами, – впевнено долаючи середню оцінку в $1 тис. за 1 га.

«Тим часом в IT галузі триває активне залучення інвестицій під нові проекти та консолідація ринку шляхом придбання великими розробниками ПЗ більш дрібних компаній.

Ймовірність успішного закриття угоди в інших галузях значною мірою залежить від якості об’єкта пропозиції. Компанії-лідери або нішеві носії перспективних технологій і бізнес-моделей мають досить високі шанси привернути увагу інвесторів, проте компанії середнього розміру наразі є дещо ризикованими об’єктами для інвестицій», – зазначив Владислав Остапенко.

ПОВЕРНЕННЯ ФОНДІВ ПРЯМИХ ІНВЕСТИЦІЙ

Десять років тому активність фондів прямих інвестицій (ФПІ) досягла свого максимуму, зробивши їх рушійною силою ринку M&A. Наразі вони знов готові стати драйвером зростання на цьому ринку. Маючи у своєму розпорядженні рекордну кількість коштів, загальний обсяг яких становить $500 млрд., ФПІ за перші шість місяців 2017 року придбали активи вартістю $124 млрд., що спровокувало зростання на 14% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Слід звернути увагу на посилення фокусу на азіатських активах, при цьому кошти, вкладені у цей регіон, потроїлися з $7,6 млрд. у першому півріччі 2016 року до $23,5 млрд. в аналогічному періоді поточного року

На сьогодні сумарна вартість капіталу у фондів прямих інвестицій, орієнтованих на повний викуп бізнесу, складає $570 млрд., що перевершує суму в $478 млрд., зареєстровану в 2007-2008 роках. Таким чином, обсяг доступних коштів учасників ринку, які здійснюють прямі інвестиції, превалює над показником 2007 року більше ніж на чверть. Результати першого півріччя свідчать, що в цьому році очікується зростання інвестування, незважаючи на певні труднощі в процесі укладення угод.

«Активність учасників ринку, які здійснюють прямі інвестиції, залишалася відносно невисокою протягом поточного ділового циклу. Однак вони поступово стають головними гравцями на ринку M&A, оскільки мають у своєму розпорядженні достатній обсяг грошових коштів, а також зацікавлені в зростанні шляхом поглинань. Це є ознакою успішного завершення 2017 року для ринку M&A», – прокоментував Стів Кроускос.

ПІДВИЩЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ ЄВРОПИ

Попри початок процесу виходу Великобританії з Євросоюзу в березні 2017 року, британський ринок злиттів і поглинань залишився стабільним. У цій країні кількість придбань активів за участю як іноземних, так і британських інвесторів зросла на 35% порівняно з аналогічним періодом 2016 року – до референдуму ЄС в червні того ж року.

Пан Кроускос зазначив: «Незважаючи на те, що курс на економічне зростання збільшує прибутковість операцій, політична нестабільність, безсумнівно, ускладнила ситуацію на ринку M&A як у Великобританії, так і за її межами. Керівники компаній бачать відкритість Великобританії для угод M&A, тож пошук напрямків розвитку в умовах невизначеності залишається на порядку денному».

Західна Європа в 2017 році знову стала привабливим регіоном для укладення угод. У першому півріччі 2017 року вартість угод в регіоні склала $339 млрд. – зростання на 21% порівняно з аналогічним періодом минулого року, що значно вище рівня, який спостерігався в розпал боргової кризи в Єврозоні.

«Корпорації та прямі інвестиційні фонди знову інвестують в Європу. Це є ознакою того, що учасники ринку відчувають зниження рівня невизначеності в регіоні», – запевнив Стів Кроускос.

РОЗВИТОК НОВИХ БІЗНЕС-НАПРЯМКІВ

Нещодавні поглинання вказують на те, що цифрові і технологічні трансформації впливають на угоди набагато більше, ніж геополітичні зміни.

Стів Кроускос вважає, що цифрові технології залишаються головним драйвером M&A. Зміна переваг споживачів і трансформація бізнес-моделей означають, що керівництво компаній продовжить переглядати структуру інвестиційних портфелів для забезпечення процвітання свого бізнесу в майбутньому.

Гучне поглинання Whole Foods компанією Amazon, що оцінюється в $13,7 млрд., є прикладом зближення галузей і зростання цифрових можливостей для сектора M&A. Очікується, що ці можливості бізнес використає для виходу в нові галузі та ніші.

Ділова активність учасників ринку в першому півріччі вказує на сплеск інвестування через злиття і поглинання, а також укладення альянсів в бізнес-напрямках, пов’язаних з автомобілями на автономному управлінні. Компанії як технологічного сектору, так і автомобільної індустрії купують бізнеси і об’єднуються через альянси, щоб отримати конкурентні переваги для розвитку у сфері міської мобільності.

«M&A багаторазово збільшує темпи зближення галузей і розмиває кордони між ними. Підписання угод та створення альянсів зараз – найшвидший спосіб отримати доступ до переваг від стрімких технологічних змін», – зазначив пан Кроускос.

ПЕРСПЕКТИВИ РИНКУ  M&A

Доступне і дешеве фінансування, хороші фінансові показники, рекордні обсяги прямих інвестицій і збільшення кількості запланованих угод – все це вказує на появу великих угод у найближчому майбутньому.

«Очікується, що пожвавлення на ринку M&A збережеться, тому що учасники продовжують шукати можливості зростання і технологічні переваги. Активність на ринках підвищувалася в другому півріччі у 14 з останніх 20 років, а також у кожному році, починаючи з 2012-го. Якщо не відбудеться ніяких великих системних зрушень, ми вважаємо, що ринок M&A продовжить розвиватися відповідно до очікувань», – запевнив Стів Кроускос.

У свою чергу Владислав Остапенко підсумував: «Наш прогноз щодо України є досить оптимістичним. Ми не очікуємо зростання ринку в декілька разів, поки це передчасно, однак більш імовірне 25-30% зростання ринку, в першу чергу за рахунок традиційних галузей. Відновлення приватизації, поступове зростання економіки і продовження реформ мають привернути увагу інвесторів, у тому числі фондів прямих інвестицій, які демонстрували зацікавленість Україною раніше».

Більш детально – у Звіті EY Global Capital Confidence Barometer

 

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: