Як створюватимуть Службу фінансових розслідувань

Міністр фінансів України проаналізував необхідність створення Служби фінансових розслідувань та окреслив основні завдання цього органу.

Зокрема, на прес-конференції у Міністерстві фінансів Олександр ДАНИЛЮК нагадав, що ще в березні поточного року Кабінет Міністрів схвалив законопроект Мінфіну щодо створення Служби фінансових розслідувань, який Міністерство розробило у тісній співпраці з іншими міністерствами, бізнесом, експертами та міжнародними партнерами, повідомляє прес-служба Мінфіну. Важливо, що навіть з правоохоронними органами було досягнуто спільної позиції. Міністр додав, що готовий презентувати урядовий законопроект на засіданні Національної ради реформ.

«Я вже раніше говорив, що розробка нового законопроекту Комітетом з податкової політики, безумовно, призведе до затягування часу і ризиків втрати принципових елементів моделі нової служби. Поки що ні я, ні мої колеги-міністри не бачили цього проекту. Позавчора було оголошено, що незабаром ми побачимо концепцію законопроекту, та сподіваюся сам законопроект. Критично важливо, щоб його розглянуло профільне Міністерство фінансів, інші міністерства, експерти, бізнес», – зазначив Олександр Данилюк. Водночас він наголосив, що сьогодні увага має бути зосереджена не на авторстві законопроекту, а на його змісті та якості.

Також пан Данилюк зауважив, що незважаючи на те, який законопроект буде прийнято до подальшого розгляду, потрібно, аби документ передбачав наступні ключові елементи:

1. Необхідно створити чітку лінію взаємодії з формування та реалізації державної політики. Тобто СФР має координуватися органом, який формує державну політику у сфері діяльності СФР та має для цього відповідну інституційну спроможність.

2. Це має бути повноцінний правоохоронний орган з усіма правами органу досудового розслідування, визначеними Кримінальним процесуальним кодексом України.

3. Орган повинен мати право на самостійне ведення оперативно-розшукової діяльності. Інакше якісне проведення досудових розслідувань буде неможливим.

4. Служба має бути компактною. За встановлення ефективного механізму відбору співробітників, їхня кількість не має перевищити 3,5 тис.

5. СФР не повинна бути перевантажена дрібними злочинами, а також не повинна займатися адміністративними провадженнями.

6. Має бути забезпечена гідна оплата праці працівників Служби.

7. Повноваження Служби фінансових розслідувань не повинні дублюватися з іншими правоохоронними органами.

8. СФР повинна бути функціонально незалежною в правоохоронній діяльності. Будь-який політичний тиск є неприпустимим. Тому слід створити такий орган, який не буде реагувати на спроби політичного впливу та буде керуватись виключно законом.

9. Дуже важливим є питання конкурсного відбору до СФР. Необхідно забезпечити високий рівень довіри до процесу відбору і зробити його максимально прозорим. Важливо, щоб більшість працівників Служби були особами, які раніше не мали досвіду роботи у правоохоронних органах. Цього можна досягти завдяки залученню незалежних спостерігачів, іноземних партнерів, громадськості. Обов’язковим має бути психологічний тест і тест на поліграфі.

«Порушення цієї логіки або виключення будь-якого з цих пунктів призведе до того, що новий орган буде або неспроможним і неефективним, або буде мати надмірні повноваження та буде репресивним. А це те, чого в жодному разі не можна допустити», – наголосив Олександр Данилюк.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: