Обсяги торгів на фондовому ринку корелюються з активністю торгів ОВДП

Загальний обсяг торгів цінними паперами на організованому ринку України в жовтні 2017 року становив 17,6 млрд. грн.

БІРЖОВИЙ РИНОК

Згідно з даними НКЦПФР, у жовтні 2017 року укладення біржових контрактів відбувалось на 4 фондових біржах. Понад 90% від загального обсягу торгів було зафіксовано на фондових біржах «Перспектива» та «ПФТС» за рахунок торгів з ОВДП, а найбільша кількість укладених біржових контрактів – на «Українській біржі» (близько 90% всіх контрактів).

Організований ринок за структурою торгів у розрізі фінансових інструментів фактично є ринком обігу державних облігацій, на які припало 98%. Обсяги торгів з іншими цінними паперами залишаються на мінімальному рівні та складаються в основному з кількох емітентів, попит на цінні папери яких формується обмеженим колом учасників.

Кількість виконаних біржових контрактів збільшилася порівняно з попереднім періодом на 6,2% на фоні збільшення обсягів торгів.

Значними залишаються обсяги біржових контактів, укладених на ринку РЕПО. Предметом 95% усіх контрактів, укладених на цьому ринку, є державні облігації. В основному операції на ринку РЕПО здійснюють банки.

НЕОРГАНІЗОВАНИЙ РИНОК

Загальний обсяг торгів на неорганізованому ринку в жовтні 2017 року становив 13,01 млрд. грн. Найбільші зміни в обсягах та структурі торгів зафіксовано з акціями та інвестиційними сертифікатами. Загальне зменшення обсягів порівняно з попереднім місяцем становило близько 46% та 59% відповідно.

Обсяги торгів на неорганізованому ринку в жовтні 2017 року продемонстрували падіння, насамперед воно спостерігалось на ринку акцій.

ТОРГІВЛЯ АКЦІЯМИ

Понад 70% торгів на неорганізованому ринку здійснюють ТОП-5 торговців цінними паперами, обсяг угод у яких становить 4,6 млрд. грн.

На біржовому ринку торгівля акціями формується з емітентів, які переважно є предметом контрактів інтернет-трейдингу. У жовтні 2017 року всі ТОП-10 емітентів, які найбільше торгувалися на фондових біржах, всупереч трендам на позабіржовому ринку, були реальними підприємствами, з яких складаються основні галузі економіки. Проте торги із зазначеними емітентами залишаються дуже незначними, а низька концентрація ліквідності та значна волатильність є причиною відсутності бажання у великих інвесторів формувати свої портфелі з таких активів.

Порівнюючи ціноутворення на акції на біржовому та позабіржовому ринку, можна констатувати, що спред цін на неорганізованому ринку значно ширше, а різниця, починаючи з 50% спреду та більше, фактично зростає в геометричній прогресії. Кількість випусків, що торгуються на неорганізованому ринку, значно більше за ті, що перебувають у біржових списках фондових бірж.

ОВДП

Протягом жовтня 2017 року середня дохідність за гривневим ОВДП становила близько 13-15% при мінімальній доходності, зафіксованій на рівні 9,24%, та максимальній 18,9%. Протягом трьох місяців поспіль спостерігається падіння середньозваженої ставки річної доходності, яка є предметом укладених біржових контрактів з ОВДП.

За валютними ОВДП протягом усього року доходність та різниця між максимальною та мінімальною доходністю залишається досить великою. Всі розрахунки за валютними ОВДП відбуваються у національній валюті, отже значна курсова волатильність суттєво впливає на криву доходності. Спред значно вище за гривневі ОВДП.

Більш детально – у Бюлетені НКЦПФР

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: